Le Bail: Komisja Europejska nie wycofuje dyrektywy o rynku usług

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-02-2005, 14:13

Komisja Europejska nie wycofuje dyrektywy o rynku usług, ale jest gotowa, żeby pracować nad znalezieniem rozwiązania niektórych trudnych problemów - powiedziała w piątek w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Francoise Le Bail.

Komisja Europejska nie wycofuje dyrektywy o rynku usług, ale jest gotowa, żeby pracować nad znalezieniem rozwiązania niektórych trudnych problemów - powiedziała w piątek w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Francoise Le Bail.

"Liberalizacja rynku usług to bardzo ważny element rewizji Strategii Lizbońskiej i Komisja jej sobie życzy. Nie ma mowy, żeby Komisja wycofała dyrektywę o usługach" - kilkakrotnie powtórzyła podczas konferencji prasowej Le Bail.

Przyznała jednak, że Komisja widzi, iż są "poważne problemy" z przyjęciem tej dyrektywy, związane w szczególności z zaproponowaną w dokumencie zasadą "kraju pochodzenia".

Zgodnie z nią, usługodawca z jednego kraju UE, który chciałby dostarczać usługi w innym, nie musiałby podporządkowywać się lokalnym regulacjom, a jedynie przestrzegać praw kraju macierzystego.

"Komisja jest gotowa do pracy wraz z Parlamentem Europejskim i Radą UE, by znaleźć rozwiązanie istniejących trudnych problemów" - zapewniła Le Bail. Wielokrotnie pytana, nie zdradziła jednak, w jaki sposób będą przebiegały te prace.

Zapewniła, że chodzi o szukanie rozwiązań w ramach istniejącego projektu unijnej dyrektywy.

Projekt dyrektywy w sprawie otwarcia rynku usług dotyczy w zasadzie wszystkich usług o ogólnym znaczeniu gospodarczym (m.in. usługi pocztowe, dystrybucja gazu i elektryczności, służba zdrowia, agencje zatrudnienia, usługi prawne), z wyjątkiem usług finansowych, telekomunikacyjnych czy transportowych, objętych odrębnym ustawodawstwem. Jej przyjęcie umożliwiłoby dystrybutorom sprzedaż usług w każdym z 25 krajów Unii.

Przeciwko dyrektywie protestuje głównie Francja,  obawiając się, że dawałaby ona większe szanse na sprzedaż swych usług firmom z tych krajów UE, gdzie niższy jest poziom ochrony socjalnej i słabsza obrona praw konsumenta. Zdaniem Francji, prowadziłoby to do wypierania firm francuskich, które muszą przestrzegać wyższych standardów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane