Le Maire: Europa nie jest wasalem USA, powinna handlować z Iranem

opublikowano: 11-05-2018, 12:26
aktualizacja: 11-05-2018, 12:30

Francuski minister finansów Bruno Le Maire uważa, że Europa nie powinna uznawać roli USA jako „światowego policjanta gospodarczego”, donosi Reuters.

Le Maire powiedział w wywiadzie dla radio Europe-1, że europejskie kraje powinny mocniej postawić się administracji Donalda Trumpa w sprawie porozumienia z Iranem. USA wycofały się z niego zapowiadając wznowienie sankcji. Oznacza to, że firmy robiące interesy z Iranem mogą zostać zmuszone do zaprzestania tego lub narażą się na kary finansowe lub innego rodzaju szykany w USA.

Bruno Le Maire
Zobacz więcej

Bruno Le Maire fot. Bloomberg

Francuski minister finansów zaproponował stworzenie europejskiej instytucji, która miałaby te same uprawnienia, co amerykański Departament Sprawiedliwości w sprawie karania zagranicznych firm za ich praktyki handlowe.

- Czy chcemy być wasalami, którzy słuchają się decyzji podejmowanych przez Stany Zjednoczone stojąc na baczność? Czy też chcemy powiedzieć, że mamy własne interesy gospodarcze i dlatego rozważamy kontynuację handlu z Iranem? – pytał Le Maire.  

Wśród firm, które mogą stracić najwięcej na zerwaniu porozumienia z Iranem, wskazywane są m.in. Airbus, Renault i Peugeot. Le Maire powiedział, że Francja będzie chciała uzyskać wyłączenie z ewentualnych sankcji dla swoich firm. Zaznaczył jednak, że nie ma złudzeń co do odpowiedzi Ameryki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu