Le Maire: UE nie będzie podzielona w kwestii taryf celnych USA

  • PAP
opublikowano: 13-07-2018, 12:52

Kraje Unii Europejskiej są całkowicie zjednoczone w sprawie handlu i nie zostaną podzielone przez groźbę nałożenia kolejnych taryf celnych przez Stany Zjednoczone - powiedział w piątek francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Zapytany o to, czy nie obawia się, że prezydent USA Donald Trump może objąć nałożonymi już taryfami importowymi na stal i aluminium również samochody i części samochodowe produkowane w UE, Le Maire odpowiedział, że państwa unijne są zdeterminowane, aby zachować jednolite stanowisko.

Bruno Le Maire
Zobacz więcej

Bruno Le Maire fot. Christophe Petit Tesson/MAXPPP/Forum

"Nikt nigdy nie podzieli Francji i Niemiec (...) i nikt nie podzieli państw członkowskich UE. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jedność krajów europejskich jest właściwą odpowiedzią na podwyżkę taryf" - powiedział dziennikarzom Le Maire przed spotkaniem ministrów finansów UE w Brukseli.

Planowane cła na samochody to jeden z głównych elementów protekcjonistycznej polityki handlowej Trumpa, realizowanej pod hasłem „Ameryka przede wszystkim”. Prezydent wielokrotnie skarżył się na deficyt USA w handlu zagranicznym w tym sektorze, szczególnie w wymianie z Niemcami i Japonią.

Cła odwetowe wprowadzone przez UE w odpowiedzi na amerykańskie taryfy na stal i aluminium dotyczą towarów o wartości 2,8 mld euro. Komisja Europejska podkreśliła, że UE skorzystała przy tym ze swoich praw w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Amerykańskie cła zaczęły obowiązywać od 1 czerwca.

KE ostrzegła Stany Zjednoczone na początku lipca, że nałożenie taryf importowych na samochody i części samochodowe z UE zaszkodzi nie tylko unijnemu, ale też amerykańskiemu przemysłowi i doprowadzi do wprowadzenia środków odwetowych o wartości 294 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu