Czytasz dzięki

Leasing finansowym wsparciem dla transportu

KP
opublikowano: 25-04-2019, 22:00

Kredyt i leasing to dwie najpopularniejsze formy finansowania inwestycji przedsiębiorstw. Choć ich koszt niewiele różni się między sobą, to dla firmy transportowej korzystniejszy jest leasing, dzięki łatwiejszym procedurom uzyskania finansowania oraz większej elastyczności firmy leasingowej.

Falco Trans to firma, która od prawie 11 lat specjalizuje się w transporcie samochodami dostawczymi na terenie Unii Europejskiej. — Z sentymentem wspominam początki naszej współpracy. Jako start-up Falco Trans miał problem ze znalezieniem finansowania na auto, dopóki nie trafił do nas. Podpisaliśmy umowę, a owocna współpraca trwa do dziś. Przykład Falco Trans pokazuje, jak ważna jest otwartość na klienta, zrozumieniejego potrzeb, zaufanie w początkach działalności czy dalszego jej rozwijania. Takie podejście sprzyja powstaniu przyjacielskiej relacji w biznesie — mówi Agnieszka Czyżewska, zastępca dyrektora oddziału Idea Getin Leasing (IGL) w Warszawie.

W dostosowanym do moich możliwości harmonogramie rat leasingowych
dostrzegłam realną szansę na stanie się nie tylko teoretykiem, ale i praktykiem
transportu – mówi Anna Zarzecka, właścicielka Next Logistics.
Zobacz więcej

INSPIRACJA DO DZIAŁANIA:

W dostosowanym do moich możliwości harmonogramie rat leasingowych dostrzegłam realną szansę na stanie się nie tylko teoretykiem, ale i praktykiem transportu – mówi Anna Zarzecka, właścicielka Next Logistics. Fot. ARC

Bezpieczne narzędzie

Prowadzenie działalności transportowej na terenie Unii Europejskiej to z jednej strony konieczność posiadania samochodów dostawczych z zabudową plandekową, z których każdy wyposażony jest w tzw. zakres zamknięcie celne i zestaw pasów mocujących towary. Z drugiej zaś niezbędna jest znajomość przepisów prawa obowiązujących w poszczególnych krajach i specyfiki lokalnych rynków. Firma Falco Trans korzysta w tym zakresie z doradztwa spółki Next Logistics.

— Pomagałam w interpretacji i praktycznym stosowaniu przepisów w transporcie. Po pewnym czasie to podstawowe doradztwo rozszerzyłam o pomoc w sprzedaży usług transportowych oraz pozyskiwaniu przez firmy transportoweklientów na terenie Polski i całej Unii Europejskiej — mówi Anna Zarzecka, właścicielka Next Logistics.

— Stała współpraca z przewoźnikami dała mi gruntowną znajomość transportu w każdym aspekcie, z perspektywy zarówno kadrowo-płacowej, księgowej, jak i prawnej. Z czasem, aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w branży, postanowiłam uzupełnić swoich usług o transport. Leasing natomiast stał się dla mnie bezpiecznym narzędziem do pozyskania pierwszego środka transportu. W indywidualnie dostosowanym do moich możliwości i potrzeb harmonogramie spłat zobaczyłam realną szansę na stanie się nie tylko teoretykiem, ale i praktykiem transportu — przyznaje Anna Zarzecka.

Wybór między sfinansowaniem zakupu leasingiem, kredytem lub ze środków własnych musi być poprzedzony dogłębną analizą zasobów finansowych i perspektywą utrzymania płynności finansowej. Właśnie dlatego zarówno Falco Trans, jak i Next Logistics odrzuciły zakupfinansowany ze środków własnych, wybierając leasing. Leasing operacyjny, przeznaczony na pozyskanie środków transportu, stał się dla obu firm czynnikiem decydującym o uruchomieniu, a potem dalszym rozwijaniu działalności transportowej.

— Niewątpliwą zaletą leasingu jest też możliwość renegocjacji harmonogramu spłat, co w wielu sytuacjach może pomóc wybrnąć z nagłej, niekorzystnej sytuacji finansowej. Dotychczas nie korzystałam z tej opcji, ale komfort dostępu do niej jest kolejnym argumentem przy podjęciu decyzji o wyborze sposobu finansowania środków transportu — wskazuje Anna Zarzecka.

Praktyczne rozwiązanie

Dynamiczny rozwój rynku wymusza na przedsiębiorcach szybkość działania i podejmowania decyzji. Także w kwestii pozyskiwania środków na finansowanie swoich inwestycji, np. floty pojazdów. Gdy pojawiają się interesujące perspektywy biznesowe, firmy oczekują szybkiej, dostępnej i dopasowanej do swoich potrzeb oferty.

— Dla mnie Idea Getin Leasing jest liderem w zakresie rozpoznania potrzeb klienta i zdolności dopasowania do nich oferty. Szybkość reakcji, stosunkowo uproszczona procedura uzyskania kolejnych środków dla klientów z wieloletnią historią współpracy powodują, że układa się ona bezproblemowo — podkreśla Anna Zarzecka.

Leasing jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla firm transportowych, pozwalającym na wymianę flot pojazdów praktycznie co kilka lat. Po zakończeniu spłacania rat leasingowych przedsiębiorca może co prawda dokonać wykupu pojazdu, jednak w praktyce firmy wymieniają je na bardziej nowoczesne i dopasowane do charakteru prowadzonej działalności auta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KP

Polecane