Leasing z bardzo mglistą opcją kupna

Kazimierz Krupa
opublikowano: 28-07-2004, 00:00

Gdyby popularność (pożądliwość) mierzyć liczbą konkurentów, kandydatów do ręki, to warszawska Fabryka Samochodów Osobowych byłaby najbardziej obleganą, pożądaną oblubienicą na kuli ziemskiej. Tyle tylko, że — jak w tym dowcipie rysunkowym — oferty dotyczą raczej leasingu z bardzo mglistą opcją kupna i warszawska FSO nie bardzo może czuć się hołubioną oblubienicą, ale raczej jak ten groch przy drodze: każdy przechodzący skubnie trochę i pójdzie dalej. Mało to komfortowa sytuacja i niewielki powód do chwały i dumy. Tym bardziej że każdy kolejny adorator (adorowany?) jest coraz bardziej egzotyczny.

Tym razem do ręki podstarzałej panny, bez wianka, z posagiem też kiepsko, aspiruje (chociaż nie wiadomo, czy do końca zdaje sobie z tego sprawę) chiński partner — Brilliance China Automotive. No cóż. Partner jak partner, teraz wielu producentów, nie tylko aut, łakomie spogląda na rynek chiński. Więc może nie byłoby i źle, gdyby... Gdyby można to było wszystko poważnie traktować. Bo kogo my już na tym Żeraniu w Warszawie nie mieliśmy, albo nie mieliśmy mieć. Z taśm FSO zjeżdżały fiaty, daewoo, miały zjeżdżać i zalewać Polskę i świat volkswageny, daihatsu, chewrolety, rovery (rowery jeszcze nie), a nawet... nucarci.

No cóż. Z coraz większym trudem przychodzi nam znalezienie kraju i firmy na światowej mapie przemysłu motoryzacyjnego, której przedstawiciele jeszcze na Żeraniu nie byli, nie „wyrazili wstępnego zainteresowania” bądź nie „zostali zaproszeni”. Ale podobno gdzieś w Polinezji, w okolicach Samoa (na północ od Tonga, na północny wschód od Fidżi) przymierzają się do produkcji samochodów, a w Vanuapu na Melanezji do produkcji... rowerów. Może więc warto tam się wybrać, zaprosić ich na Żerań. Nic z tego z pewnością nie wyniknie, ale będzie miło. No i koniecznie o tym poinformować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Leasing z bardzo mglistą opcją kupna