Lech M. Gorywoda nowym prezesem PERN "Przyjaźń"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 19:40

Rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" wybrała w poniedziałek na stanowisko prezesa spółki Lecha Marka Gorywodę, natomiast na stanowisko członka zarządu-dyrektora ds. technicznych Stanisława Trzopa. Obaj obejmą oficjalnie nowe funkcje 27 lutego - podał PERN w komunikacie.

Rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" wybrała w poniedziałek na stanowisko prezesa spółki Lecha Marka Gorywodę, natomiast na stanowisko członka zarządu-dyrektora ds. technicznych Stanisława Trzopa. Obaj obejmą oficjalnie nowe funkcje 27 lutego - podał PERN w komunikacie.

Gorywoda jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, specjalistą budownictwa lądowego. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie kierowania i nadzorowania spółek w sektorze energetycznym.

Trzop jest absolwentem Politechniki Śląskiej wydziału mechaniczno-Górniczego i Politechniki Warszawskiej wydziału budownictwa ogólnego i przemysłowego. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w pracy w sektorze naftowym i gazowniczym, w tym w budowie ropociągów.

W ramach ogłoszonego 11 stycznia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa PERN wpłynęło 8, a na stanowisko członka zarządu-dyrektora ds. technicznych 9 ofert. Rada spółki 3 lutego dopuściła do dalszego etapu 5 kandydatów na prezesa i 7 na stanowisko członka zarządu-dyrektora ds. technicznych - rada przesłuchała wszystkich 12 kandydatów.

Dotychczasowy prezes spółki, Wojciech Tabiś, który zajmował to stanowisko od połowy października 2004 roku, został jednogłośnie odwołany przez radę nadzorczą 7 stycznia tego roku. Jego obowiązki czasowo powierzono wtedy członkowi zarządu, dyrektorowi ds. eksploatacji systemów Andrzejowi Żelechowskiemu. Odwołanie Tabisia nastąpiło po kilku zmianach w radzie nadzorczej PERN, przeprowadzonych na wniosek Ministra Skarbu Państwa, przy poparciu Ministra Gospodarki.

Obecnie z czteroosobowego zarządu PERN na stanowiskach pozostało dwóch członków - oprócz Żelechowskiego także Sławomir Stachowicz, reprezentujący we władzach spółki załogę, dyrektor ds. finansów i zarządzania kapitałem.

W sierpniu 2005 roku na wniosek Tabisia rada nadzorcza PERN zawiesiła, a po kilku tygodniach odwołała ze stanowiska dyrektora ds. technicznych Grzegorza L. Jako powód podano wtedy niezadowalający nadzór nad pracami inwestycyjnymi i modernizacyjnymi, a przede wszystkim opóźnienia w realizacji kluczowych dla przedsiębiorstwa inwestycji. W tym samym mniej więcej czasie zarząd PERN złożył doniesienie o podejrzeniu działania na szkodę spółki przez część pracowników pionu inwestycji. Zawiadomienie zostało dołączone do prowadzonego już wcześniej przez płocką Prokuraturę Okręgową postępowania w sprawie przetargu i umowy między PERN a Prochem-Megagaz na budowę tzw. trzeciej nitki rurociągu "Przyjaźń" (z Adamowa pod granicą z Białorusią do Płocka o wartości około 800 mln zł).

W grudniu 2005 przeciwko Grzegorzowi L. płocka Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia, w którym zarzuciła mu działanie na szkodę spółki, za co grozi do 5 lat więzienia. Zarzut dotyczy pokwitowania odbioru rur służących do układania tzw. trzeciej nitki magistrali "Przyjaźń", co naraziło PERN na koszty związane m.in. z ich składowaniem i dozorowaniem. Samo śledztwo, dotyczące podejrzenia wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w mieniu PERN w związku z przetargiem i zawarciem umowy z konsorcjum Prochem-Megagaz na budowę tzw. trzeciej nitki płocka Prokuratura Okręgowa umorzyła ze względu na brak w procedurze przetargowej i kontrakcie znamion czynu zabronionego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane