Lech ma szansę na kwotę około 34 mln zł rocznie

Ryszard Gromadzki
30-05-2001, 00:00

Lech ma szansę na kwotę około 34 mln zł rocznie

Na posiedzeniu rady miejskiej Poznania, które odbędzie się 5 czerwca, radni mają podjąć decyzję o przekazaniu klubowi Lech Poznań w dzierżawę na 40 lat 4,2 ha gruntów i zadeklarują wejście do spółki z klubem. Dzięki temu powstanie szansa na uzdrowienie sytuacji finansowej klubu i pozyskanie przez niego inwestora strategicznego.

Przedstawiciele Lecha, poznańskiego klubu sportowego, prowadzą lobbing wśród radnych Poznania na rzecz przekazania klubowi w wieczyste użytkowanie dwóch działek (łącznie 4,2 ha) zlokalizowanych obok stadionu Lecha przy ul. Bułgarskiej i wejście miasta do spółki z klubem. Wszystko wskazuje jednak na to, że zamiast wieczystego użytkowania, rada miasta zdecyduje się na wariant z oddaniem spółce gruntów w dzierżawę na 40 lat.

Szansa na poprawę

Jednak i ten wariant jest dla klubu korzystny, gdyż stwarza szansę na poprawę trudnej sytuacji finansowej.

— Rozmawialiśmy z wieloma inwestorami, wszyscy uzależniają wejście kapitałowe do Lecha od możliwości korzystania z gruntów położonych przy stadionie — mówi Radosław Majchrzak, prezes zarządu KKS Lech Poznań Sportowa Spółka Akcyjna.

Dodaje, że w tej sprawie odbył już rozmowy z zarządem miasta i radnymi. W jego opinii, radni pozytywnie oceniają ten pomysł.

Jednak ewentualne przekazanie gruntów przy stadionie na Bułgarskiej w użytkowanie Lechowi nie rozwiązuje problemu do końca. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny te zostały przewidziane pod inwestycje o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

— Tymczasem inwestorzy, z którymi rozmawiamy, są zainteresowani wybudowaniem w tym miejscu centrum handlowo-usługowego. Dlatego zależy nam na zmianie planu zagospodarowania przestrzennego dla działek przy ul. Bułgarskiej — tłumaczy Radosław Majchrzak.

W opinii prezesa Majchrzaka, inwestor, z którym zarząd spółki prowadzi negocjacje — szwajcarsko-niemiecka firma handlowa, jej nazwy prezes Majchrzak nie chce na razie ujawnić — jest gotów przekazać do klubu nawet 15-17 mln DEM (około 34 mln zł) rocznie z tytułu dzierżawy gruntów przy ul. Bułgarskiej.

— To stworzyłoby finansowe podstawy do budowy w Poznaniu silnej drużyny piłkarskiej i pozwoliłoby uporać się z długami klubu — uważa Radosław Majchrzak.

Obecnie Lech zadłużony jest na ponad 8 mln zł. Budżet klubu na rozgrywki bieżącego sezonu oscyluje wokół 5 mln zł.

Dzierżawa na 40 lat

Według Macieja Frankiewicza, wiceprezydenta Poznania odpowiedzialnego za sport, na najbliższej sesji rady miejskiej, która jest zaplanowana na 5 czerwca, głosowane będą uchwały o przekazaniu Lechowi gruntu przy ul. Bułgarskiej w 40-letnią dzierżawę i o przystąpieniu do sportowej spółki akcyjnej Lech.

— Intencją tych uchwał jest zachowanie kontroli przez miasto nad sposobem wykorzystania terenów przy Bułgarskiej — twierdzi wiceprezydent Frankiewicz.

Jego zdaniem, w przyszłości możliwa jest zmiana planu miejscowego dla gruntów przy ulicy Bułgarskiej.

Zdaniem Radosława Majchrzaka, zarząd sportowej spółki akcyjnej Lech ma zapewnienie ze strony firmy zainteresowanej budową przy Bułgarskiej, że w wypadku powzięcia przez radę miejską pomyślnej dla klubu decyzji możliwe jest przekazanie na konto Lecha zaliczki, która pozwoliłaby rozpocząć przygotowania do nowego sezonu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lech ma szansę na kwotę około 34 mln zł rocznie