LED-y stymulują inwestycje

  • Anna Pronińska
opublikowano: 10-04-2013, 00:00

W 2016 r. rynek będzie wart 40 mld EUR. To rozpala wyobraźnię szefów firm oświetleniowych.

Oświetlenie rtęciowe przechodzi do lamusa. Przyszłością branży są LED-y. Taki kierunek obierają oświetleniowe spółki z Polski.

— Chcemy, by do 2016 r. sprzedaż rozwiązań LED stanowiła około 40 proc. naszych przychodów — deklaruje Ryszard Wtorkowski, prezes i główny akcjonariusz LUG. To też fundament strategii na lata 2013-16 r. Z badań McKinsey Global Lighting Market Model wynika, że za trzy lata wartość rynku LED wyniesie 40 mld EUR. ES-System, jeden z głównych konkurentów LUG, założył, że w 2015 r. sprzedaż rozwiązań LED sięgnie 30 proc. przychodów(w 2012 r. wyniosły one 169 mln zł).

— Nie ma odwrotu od tej technologii. To przyszłość oświetlenia. Możliwości jego zastosowań są ogromne i tylko wyobraźnia architektów może je ograniczać. USA czy Japonia już mocno inwestują, Europa zaczyna w tym kierunku podążać. Polskie firmy mogą w tym wyścigu uczestniczyć, pod warunkiem że będą kreatywne i rozbudują moce — uważa Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”. LUG jeszcze w tym roku uruchomi linię do produkcji elementów elektronicznych opraw LED.

— Pozwoli nam rozwinąć kompetencje w produkcji opraw LED, szybciej realizować zamówienia, tworzyć krótkie serie i właściwie realizować marże, które dziś oddajemy dostawcom części — mówi Ryszard Wtorkowski.

Spółka planuje też budowę zakładu za kilkanaście milionów złotych, w którym będzie produkować komponenty elektroniczne i oprawy LED. O popyt się nie martwi.

— Motorem napędowym będzie Rosja — mówi Ryszard Wtorkowski. Prezes przewiduje, że w dłuższej perspektywie rosyjski rynek LED będzie rósł w tempie 28-40 proc. rocznie. LUG, który w 2012 r. miał 102 mln zł przychodów, założył w strategii, że do 2016 r. podwoi (do 100 mln zł) dochody z eksportu. Obok Rosji sprzedaż ma nakręcać Brazylia, gdzie działa spółka zależna LUG do Brazil.

— Brazylia jest w czołówce światowej emitentów CO i rząd zobowiązał się do wdrożenia działań obniżających emisję. To olbrzymia szansa dla nas — mówi prezes LUG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu