Legendarna marka sportowa trafiła w fińskie ręce

opublikowano: 24-03-2015, 10:44

Jedną z największych wiosennych transakcji na amerykańskim rynku sportowym może być szacowane na 70 mln USD przejęcie przez fińską firmę marki słynnych kijów używanych podczas gry w baseball, informuje serwis AP.

Prawa do Louisville Slugger, najbardziej znanej marki drewnianych kijów w Stanach Zjednoczonych, po ponad 130 latach działalności trafiły w ręce Amer Sports.

Kije marki Louisville Slugger
Zobacz więcej

Kije marki Louisville Slugger Bloomberg

Fińska firma, będąca spółką matką Wilson Sporting Goods zapłaci gotówką koncernowi Hillerich & Brandsby również za przejmowaną własność intelektualną. 

Zapisy umowy przewidują kontynuowanie przez H & B produkcji drewnianych kijów baseballowych w zakładzie firmy w centrum Louisville, w stanie Kentucky. H & B będzie również nadal kierować  Louisville Slugger Museum, które mieści się na terenie fabryki.

Przez lata nazwa Louisville Slugger pojawiała się w piosenkach, filmach i programach telewizyjnych stając się synonimem kija baseballowego, podobnie jak marka Kleenex w przypadku chusteczek.

Kije Louisville Slugger były również obiektem licznych spraw sądowych związanych z ranami odniesionymi przez młodych graczy w ubiegłych latach.

M.in. w 2012 r. spółka H & B była jedną ze stron ugody o wartości 14,5 mln USD w sprawie o uszkodzenie mózgu jakie było następstwem uderzenia kijem LS, którego doznało dziecko jednej z rodzin z New Jersey. 

Zdaniem specjalistów, sprzedaż marki mogła być jedynym wyjściem dla firmy, która koncentrowała się na jednym rodzaju sportu na rynku gdzie od lat rośnie liczba wszelkiej maści  producentów. 

Amer Sports, którego portfolio obejmuje m.in.  markę rakiet tenisowych Wilson i nart Salomon traktuje akwizycję jako okazję do poprawienia podstawowej marży operacyjnej. W ubiegłym roku koncern raportował sprzedaż na poziomie 2,2 mld EUR i zysk operacyjny na podstawowej działalności w kwocie 114 mln EUR. Tymczasem marka Louisville Slugger odnotowała przychody rzędu 75 mln USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy