Lego przegrało walkę o klocek

ŁÓ
18-09-2010, 22:38

Lego przegrało bój o zarejestrowanie jako znak towarowy swojego czerwonego klocka. Spór trwał 14 lat.

Kształt klocka Lego nie może uzyskać ochrony jako znak towarowy – taki jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Lego Juris przeciwko unijnemu Urzędowi Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego.

Tym samym potwierdzone zostały wyroki sądów niższych instancji. Przypomnijmy, że chodziło o charakterystyczny czerwony i trójwymiarowy klocek, który światowy gigant w produkcji zabawek chciał opatentować jako swój znak towarowy.

-  Według Trybunału pozycja przedsiębiorstwa, które opracowało dane rozwiązanie techniczne, nie może być chroniona przed konkurencją wprowadzającą na rynek wierne kopie kształtu towaru (który wynika z zastosowania dokładnie tego samego rozwiązania), poprzez przyznanie temu przedsiębiorstwu monopolu, w wyniku rejestracji trójwymiarowego oznaczenia  - twierdzi Monika Kowalczyk, rzecznik patentowy z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Lego twierdzi, że klienci rozpoznają produkty firmy właśnie po charakterystycznym czerwonym klocku i na jego podstawie są w stanie stwierdzić, czy dany produkt pochodzi od Lego, czy też nie, a to główna przesłanka ku temu, by był to znak towarowy.

- Chodzi o to, czy można użyć kształtu, jako znaku towarowego - mówi Charlotte Simonsen z Lego i przypomina w rozmowie z agencją Dow Jones przypadki giganta rynku napojów Coca-Coli i producenta czekolady Toblerone. Pierwsza firma zarejestrowała charakterystyczny kształt butelki, druga trójkąt czekoladowy.

Trybunał uznał, że w przypadku firm, które produkują klocki w podobnym wyglądzie można mówić o nieuczciwej konkurencji, ale nie o naruszeniu znaku towarowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁÓ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Lego przegrało walkę o klocek