Lehman Brothers: RPP odejdzie od restrykcyjnego nastawienia w lutym

05-01-2005, 20:42

NBP przygotowuje grunt pod zmianę na neutralne z restrykcyjnego nastawienie w polityce pieniężnej, co najprawdopodobniej nastąpi na lutowym posiedzeniu RPP - oczekują analitycy Lehman Brothers.

Przewidują oni, iż w maju lub czerwcu nastąpi kolejna zmiana nastawienia na luźne z neutralnego, ale odnoszą się z rezerwą do perspektywy obniżki podstawowych stóp procentowych w 2005 roku.

Członek RPP Dariusz Filar powiedział w środę PAP w wywiadzie, że jeśli lutowa projekcja inflacji przewidywałaby jej szybszy spadek do celu 2,5 proc. niż poprzednia, RPP mogłaby rozważyć wcześniej zmianę nastawienia na neutralne i nie wykluczył, że mogłoby się to stać w I kwartale.

"Od czasu, gdy RPP zapoczątkowała obecny cykl zacieśniania polityki pieniężnej uważaliśmy, iż NBP był zbyt pesymistyczny, jeśli chodzi o zakres i możliwe skutki aprecjacji złotego, a zarazem zbyt optymistyczny w swoich prognozach gospodarczego wzrostu. W związku z tym od pewnego czasu byliśmy przekonani o tym, że cykl zaciskania zakończył się i zostanie zniesiony z początkiem 2005 roku" - napisali analitycy LB w komentarzu ze środy.

"Ostatni kwartalny raport o inflacji NBP zakładał, że stopa inflacji będzie bliska 3,3-3,0 proc. odpowiednio z końcem 2005 roku i końcem 2006 roku, a więc w górnej połowie celu inflacyjnego. Jednak ta prognoza oparta była na założeniu, że kurs wymiany złotego do euro obniży się do 4,54 z około 4,30 w czasie sporządzania raportu. Dowodzi ona (inflacyjna prognoza), że NBP nie ma wiary w utrzymanie się umacniającego trendu złotego. Tymczasem złoty umocnił się do 4,13 do euro" - dodali.

Według nich NBP wstrzeli się w cel inflacyjny, jeśli kurs złotego ustabilizuje się na poziomie około 4,0 za euro.

LB niżej od rządu i rynku szacuje średnioroczny wzrost PKB w 2005 roku na 4,0 proc. Ostatnie komentarze wiceprezesa NBP Krzysztofa Rybińskiego według analityków wskazują na to, że także bank centralny doszedł do podobnego wniosku.

Rybiński dał do zrozumienia, że umocnienie się złotego tłumaczy częściowo napływ zagranicznego kapitału, którego przyciąga niższe ryzyko spowodowane zmniejszeniem się ryzyka po wejściu Polski do UE, co sugeruje, że jest to stały trend. Rybiński dodał, że cel inflacyjny NBP 2,5 proc. może zostać osiągnięty w 2006 roku.

"Tego rodzaju komentarze pozwalają sądzić, że najbliższy raport o inflacji NBP, który bank opublikuje w lutym najprawdopodobniej przyjmie założenie, iż stopa inflacji zmieści się w celu w przyjętym przez bank horyzoncie czasowym. Ponieważ członkowie RPP nie są aż takimi jastrzębiami, jak Rybiński, uważamy, iż najnowszy raport inflacyjny banku skłoni Radę do zmiany nastawienia w polityce pieniężnej w lutym, lub nawet wcześniej" - napisał LB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lehman Brothers: RPP odejdzie od restrykcyjnego nastawienia w lutym