Lehman Brothers: Zmiana nastawienia RPP jest zaskoczeniem

Polska Agencja Prasowa SA
27-04-2005, 20:37

Analitycy Lehman Brothers są zaskoczeni środową decyzją RPP, która zdecydowała o zmianie nastawienia w polityce pieniężnej z łagodnego na neutralne, wysyłając tym samym sygnał, że cykl redukcji stóp nieomal się zakończył. Ich zdaniem, rada nie uzasadniła w pełni swojej decyzji.

Analitycy Lehman Brothers są zaskoczeni środową decyzją RPP, która zdecydowała o zmianie nastawienia w polityce pieniężnej z łagodnego na neutralne, wysyłając tym samym sygnał, że cykl redukcji stóp nieomal się zakończył. Ich zdaniem, rada nie uzasadniła w pełni swojej decyzji.

"Komentarze nie wyjaśniły, dlaczego Rada była przeświadczona o potrzebie zmiany nastawienia. Większość wypowiedzi członków RPP była umiarkowana w tonie, z wyjątkiem tych, które odnosiły się do cen ropy naftowej i ryzyka fiskalnego związanego ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Główna uwaga członków Rady koncentrowała się na oddolnym ryzyku dla wzrostu gospodarki, inflacji i płac" - napisali w środę analitycy LB.

LB nie podziela opinii, że obecny cykl redukcji stóp zakończył się i oczekuje co najmniej jeszcze jednej redukcji stóp o 25 pkt bazowych, najprawdopodobniej w czerwcu.

RPP obniżyła najważniejszą ze stóp procentowych 14-dniową stopę interwencyjną do 5,5 proc. z 6,0 proc. Była to druga z rzędu obniżka. Decyzję o poprzedniej, także na poziomie 0,5 pkt proc. podjęto pod koniec marca.

Obecnie stopy procentowe są o 25 pkt bazowych powyżej poziomu poprzedzającego zeszłoroczny cykl ich podnoszenia. Nastawienie łagodne zostało wprowadzone w lutym tego roku.

"Nie jesteśmy przekonani co do tego, że cykl redukcji stóp procentowych zakończył się, a samo nastawienie w polityce monetarnej podlega dużym fluktuacjom. Ze swej strony członkowie RPP na konferencji prasowej dali do zrozumienia, że stopy procentowe mogą się zmienić w czasie obowiązywania neutralnego nastawienia" - zauważają.

Innym powodem, który w ocenie LB przemawia za dalszymi redukcjami stóp będzie obniżenie dynamiki wzrostu w I kwartale tego roku (według nich do 2,0 proc. rdr wobec 3,9 proc. w IV kwartale 2004 roku) i spadek inflacji przewyższający obecne prognozy NBP.

LB oczekuje łagodnego spadku dynamiki inflacji do czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lehman Brothers: Zmiana nastawienia RPP jest zaskoczeniem