Lekarska porada przez Skype'a

DI, PAP
aktualizacja: 18-03-2017, 09:18

Koniec z kolejkami do lekarza specjalisty? Pierwsze placówki medyczne w Polsce wykorzystują komunikatory internetowe do kontaktu z pacjentem.

Chory nie musi wychodzić z domu, aby obejrzał go lekarz – pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Nowelizacja ustawy o opiece zdrowotnej sprzed roku otworzyła możliwość udzielania świadczeń medycznych na odległość. NFZ wprowadził świadczenia telekonsultacji kardiologicznej i geriatycznej – czytamy w artykule.

Telemedycyna nie ogranicza się jednak tylko do konsultacji – wskazuje "Gazeta Polska Codziennie". "Nowoczesne technologie służą głównie do monitorowania przebiegu terapii" – zauważa i dodaje, że dzięki zastosowaniu nowych technologii telemedycznych obniżono o połowę liczbę badań. Odciążono też lekarzy.

W Polsce "jednym z pierwszych szpitali wykorzystujących komunikatory internetowe jest szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Należy on do największych placówek zdrowotnych na Opolszczyźnie (...) Szpital ten dysponuje również oprogramowaniem komputerowym, które pozwala prowadzić wideokonsultacje" – pisze gazeta.

Komunikator zapewnia wsparcie podczas konsyliów lekarskich i zebrań. Jest szczególnie przydatny do komunikacji między oddziałami placówki. Szpitalne obiekty są bowiem od siebie oddalone o kilka kilometrów.

Jest też w coraz większym stopniu wykorzystywany w diagnostyce i w procesie leczenia. "Kiedy chory trafia do szpitala, nie zauważa wielkich zmian. Idzie do rejestracji, później jest kierowany do poradni czy oddziału. Jednocześnie w wewnętrznej sieci szpitala tworzony jest elektroniczny profil pacjenta, który podąża wraz z nim" – mówi Marek Staszewski, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, cytowany przez "GPC".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Lekarska porada przez Skype'a