Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przedłużą umowy z NFZ

PAP
opublikowano: 15-12-2017, 20:28

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) i w Porozumieniu Zielonogórskim poinformowali PAP, że przedłużą umowy z NFZ do połowy przyszłego roku. Zapowiedzieli, że w najbliższych miesiącach będą prowadzili dalsze rozmowy z Funduszem.

W piątek PPOZ poinformowało, że medycy zrzeszeni w tej organizacji przedłużą umowy z NFZ do końca czerwca 2018 r. "Liczymy na to, że najbliższe pół roku będzie czasem intensywnych i owocnych rozmów skutkujących poprawą funkcjonowania polskiej służby zdrowia, a w szczególności rozwiązujących problemy, z którymi boryka się podstawowa opieka zdrowotna. Mamy nadzieję, że zdrowie Polaków stanie się priorytetem naszego rządu" - powiedziała prezes PPOZ Bożena Janicka.

Zaznaczyła, że lekarze oczekują, że docelowo na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) będzie przeznaczane 20 proc. wszystkich środków na świadczenia zdrowotne, a rząd podejmie działania m.in. w celu zwiększenia liczby pracowników medycznych i doprecyzowania funkcjonowania zespołu POZ (w skład takiego zespołu zgodnie z nową ustawą wchodzą: lekarz, pielęgniarka i położna).

W piątek p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna podpisał zarządzenie, zgodnie z którym od 1 września 2018 r. koszty świadczeń POZ wzrosną o 57,6 mln zł. Na większe stawki mogą liczyć pielęgniarki, położne i higienistki szkolne, z kolei lekarze POZ otrzymają większe stawki za leczenie pacjentów między 40. a 65. rokiem życia.

Prezes Janicka powiedziała, że "w związku z brakiem oczekiwanych i koniecznych zmian finansowych w POZ" lekarze postanowili przedłużyć umowy do 30 czerwca 2018, "co zapewni dalszą dostępność do świadczeń POZ wszystkim obywatelom, dając jednocześnie stronom czas na rozmowy i kolejne ustalenia".

Zamiar przedłużenia umów do połowy przyszłego roku w rozmowie z PAP zadeklarował również prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Powiedział, że medycy chcą przez te kilka miesięcy analizować wdrażanie nowej ustawy, na mocy której lekarze POZ będą mieli zwiększony zakres odpowiedzialności za opiekę nad pacjentem.

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej weszła w życie na początku grudnia. Zgodnie z nią lekarz rodzinny jest zobowiązany do zapewnienia ciągłości i kompleksowości działań podejmowanych na rzecz pacjenta. Aby to było możliwe, ma on współpracować m.in. z lekarzami innych specjalności. Ministerstwo Zdrowia liczy, że zwiększenie roli lekarza POZ pomoże skrócić kolejki do specjalistów.

Zmiany w POZ będą wprowadzane stopniowo, część z nich będzie poprzedzona pilotażem, który będzie realizowany do 31 grudnia 2019 r. Po jego zakończeniu warunki realizacji opieki koordynowanej (m.in. szczegółowe mechanizmy jej finansowania) zostaną uregulowane w aktach wykonawczych oraz zarządzeniach prezesa NFZ. Do momentu wejścia w życie nowych rozwiązań POZ będzie finansowana na dotychczasowych zasadach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane