Lekcje odrobione na pięć

Jerzy Kwieciński
opublikowano: 18-04-2005, 00:00

Po prawie roku obecności Polski w UE możemy śmiało powiedzieć, że odrobiliśmy lekcje związane z wykorzystaniem szans, jakie dało nam członkostwo we wspólnocie. Szala z korzyściami zdecydowanie przeważa na wadze ponoszonych kosztów i osiąganych korzyści.

Pozycja Polski na arenie międzynarodowej wzrosła. Jesteśmy postrzegani jako kraj bardziej stabilny. Zmniejszyło się ryzyko finansowe i inwestycyjne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w napływie inwestycji zagranicznych. Nastąpił także wzrost wewnętrznego popytu.

Ponieśliśmy wprawdzie koszty związane z dostosowaniem naszego systemu prawnego do standardów unijnych, ale dzięki temu zniesione zostały bariery handlowe — jesteśmy częścią jednolitego rynku UE i mamy dostęp do 450 milionów konsumentów. Może system prawny UE nie jest systemem naszych marzeń, ale na pewno jest bardziej stabilny niż nasz i nie tak łatwo przy nim majstrować i go popsuć.

Nasze firmy pokazały, że potrafią być konkurencyjne, elastyczne i wykorzystywać szanse związane z członkostwem. W zeszłym roku nasza gospodarka zdecydowanie przyspieszyła. Znacznie wzrosły obroty handlowe, a szczególnie eksport do UE, pomimo wzmocnienia złotego w tym okresie.

Poczucie strachu wśród rolników zamienia się w poczucie zadowolenia. Jest to nie tylko wynik unijnych dopłat dla rolnictwa, ale i rosnącego popytu w UE na zdrową, wysokiej jakości i tańszą polską żywność.

Znacznie łatwiej jest nam teraz podróżować po Unii. Osoby bezrobotne i szukające pracy mogą ją znacznie łatwiej znaleźć w UE. Zmienia się też postrzeganie Polaków za granicą. Coraz częściej jesteśmy uznawani za pracowitych, kompetentnych i wszechstronnych fachowców.

Nie sprawdziły się scenariusze, że nie będziemy w stanie wykorzystywać funduszy unijnych. Jest już jasne, że w wielu obszarach tych pieniędzy będzie za mało. Porównując Polskę i inne kraje członkowskie, trzeba obiektywnie stwierdzić, że — pomimo różnych niedociągnięć —nasze instytucje i samorządy radzą sobie z zarządzaniem środkami unijnymi.

Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, były dyrektor ds. małych i średnich przedsiębiorstw w polskim przedstawicielstwie Komisji Europejskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Kwieciński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Lekcje odrobione na pięć