Lekki optymizm na rynkach akcji

Kamil Jaros, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 27-09-2021, 10:14

Na rynkach akcji nastroje na początku tygodnia są nieco lepsze. Sesję regularną niemiecki DAX zaczyna od zwyżki wobec piątkowych poziomów. Wynik wyborów w Niemczech ma tu niewielkie znaczenie. Podobnie jak na notowania euro. Nic bowiem w najważniejszych obszarach te wybory nie zmienią. DAX ma za to problem techniczny, gdyż znajduje się tuż pod poziomem 15700 pkt., który w krótkim horyzoncie pracuje teraz jako opór.

Podnoszą się także wartości kontraktów na indeksy amerykańskie, ale i tu jeszcze dają o sobie znać opory, a więc sprawa zakończenia korekty spadkowej jest otwarta. Plusem dla byków są wyniki ankiet przeprowadzanych wśród inwestorów indywidualnych. Nastroje są bowiem odległe od optymizmu, co może pomóc w zwyżce, a przynajmniej ogranicza potencjał ewentualnego osłabienia wycen.

Jeśli chodzi o sferę makro, to dzisiejszy dzień jest niemal pusty. O 14:30 pojawią się dane o zmianie zamówień na środki trwałe w USA. Jutro będzie dość podobnie - pojawią się jedynie dane o zmianie cen amerykańskich nieruchomości i o nastrojach tamtejszych konsumentów. W środę nie będzie na czym skupić uwagi i dopiero w czwartek pojawią się dane, które mogą mieć jakiś realny wpływ na poziom notowań. Japońska produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna mogą wpłynąć na notowania jena. Zmiana PKB w Wielkiej Brytanii może wpłynąć na poziom funta, a zmiana PKB w USA na notowania dolara, choć to już dane finalne, a więc raczej wielkiej niespodzianki nie odnotujemy. Na koniec tygodnia w planie jest pojawienie się serii wskaźników PMI dla przemysłu. Tego dnia poznamy również japoński wskaźnik Tankan, niemiecką sprzedaż detaliczną, polską wstępną inflację za wrzesień, a także podobną wielkość dla strefy euro. Tego dnia pojawią się również dane o dochodach i wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych, wartość amerykańskich wskaźników PMI i ISM dla przemysłu oraz raport o nastrojach konsumentów.

Cena ropy naftowej wspina się coraz wyższe poziomy. Wersja WTI jest wyceniana obecnie po 74.70 dolarów za baryłkę. Tym samym lokalny szczyt na 74.20 wydaje się być pokonany. Rynek zbliża się do postpandemicznego maksimum na poziomie 77 dolarów. Złoto utrzymuje stabilną wartość w okolicy 1760 dolarów za uncję. Brak prób zwyżki sprzyja oczekiwaniu na zejście w dół. Tym bardziej, że niedawno cena nie zdołała wyjść nad 1780.

Na rynku walutowym obserwujemy nieznacznie umocnienie się dolara amerykańskiego. Kurs EURUSD schodzi do 1.1705, a GBPUSD ponownie znalazł się w okolicy 1.3660. Para AUDUSD notowana jest po 0.7270, a więc okolica 0.7320 działa teraz jako opór. USDCAD dzięki zwyżce ceny ropy schodzi do 1.2620, ale USDJPY wspina się na 110.70, dzięki osłabieniu jena.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane