Czytasz dzięki

Lekkie schłodzenie na rynkach, złoty bez większych zmian

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 15-06-2020, 07:23

Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi lekkie podbicie awersji do ryzyka.

Sam eurodolar próbuje jednak zbliżyć się do okolic 1,13 USD, stąd wpływ na EM'y pozostaje ograniczony. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4452 PLN za euro, 3,9458 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1607 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9420 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pierwsze godziny obrotu w nowym tygodniu handlu przynoszą lekkie podbicie awersji do ryzyka na bazie doniesień z Pekinu, gdzie stwierdzono kilkanaście nowych przypadków zakażeń COVID19. Decydenci sygnalizują iż „ognisko” powiązane jest z lokalnym targiem który został już zamknięty, a osoby narażone są izolowane. Niemniej widać, iż podczas sesji w Azji bardziej ryzykowne aktywa znajdują się pod presją. Juan testuje 1-tygodniowe maksima i spadają futures na kluczowe indeksy (Nikkei ponad 2% zniżki). Potwierdza to założenia iż tzw. wtórna fala zakażeń (second-wave) traktowana jest przez rynki jako istotny czynnik ryzyka. Tym bardziej, iż poprzedni tydzień przyniósł korektę na globalnych parkietach, co podbija nerwowość wśród uczestników rynku. Niemniej na FX eurodolar pozostaje nad 1,1250 USD, co ogranicza bardziej nerwowe ruchy na walutach EM, w tym  koszyku CEE. EUR/PLN pozostaje blisko 4,44 PLN. 

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy pakiet danych z krajowej gospodarki. NBP poda informacje dot. bilansu płatniczego za kwiecień, GUS opublikuje CPI za maj (oczek. 2,9% r/r) oraz raport dot. obrotów towarowych w handlu zagranicznym w okresie styczeń-kwiecień. Duże znaczenie, dla sentymentu, mają opublikowane rano dane z Chin, które wypadły nieco poniżej oczekiwań.

Z rynkowego punktu widzenia na kwotowaniach PLN nie dzieje się zbyt wiele. Ewentualne podbicie układów risk-off w Europie (co sugeruje przebieg obrotu w Azji) najpewniej oznaczałoby ruchy na PLN w ramach zmienności z poprzedniego tygodnia.
 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane