Lekkie umocnienie długu i złotego, rynek czeka na krajowe dane

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 20-05-2013, 08:35

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty za sprawą nieznacznej poprawy nastrojów na rynku bazowym.

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1695 PLN za euro, 3,2447 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3500 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,210% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie sesje na złoty przyniosły, zgodnie z prognozą, próbę wygenerowania korekty z okolic 4,19 – 4,20 EUR/PLN. W głównej mierze impuls ten spowodowany został poprawą nastrojów na szerokim rynku, gdzie eurodolar wyhamował ostatnie spadki. Równocześnie piątkowy wzrost popytu na rynku polskiego długu tradycyjnie przełożył się również na poprawę nastrojów na rynku złotego. Rynek obawiał się, iż ostatnie odreagowanie i realizacja zysków z okolic 3,0% może stać się przyczyną do mocniejszego ruchu – jak dotąd jednak impuls ten doprowadził jedynie do testu 3,3%, a piątkowy wzrost cen bundów pomógł również polskiemu długowi. Równocześnie w dalszym ciągu trwają spekulacje nt. dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce. Weekendowa wypowiedz J. Hausnera potwierdziła, iż to frakcja gołębi jest w tej chwili dominującą w RPP. Decydent poinformował, że nawet jeśli inflacja przyspieszy, to jej dojście do celu inflacyjnego (2,5%) nie nastąpi szybko, co jest argumentem za obniżką stóp procentowych.

W rozpoczynającym się tygodniu inwestorzy na złotym poznają całą serię danych fundamentalnych, które pozwolą wiarygodniej ocenić perspektywę dalszego cięcia stóp w czerwcu. W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda przeciętne zatrudnienie (oczek. -0,9% r/r) i wynagrodzenie (oczek. 2,2% r/r) (w sektorze przedsiębiorstw) w kwietniu. Najważniejszą figurą będzie jednak wtorkowy odczyt w zakresie produkcji przemysłowej (oczek. 2,8% r/r). Dodatkowo w czwartek poznamy zapiski z majowego posiedzenia RPP.

Z rynkowego punktu widzenia okolice 4,19-4,20 EUR/PLN ponownie potwierdziły swoją istotność oraz zwyczajowy wzrost popytu na złotego w tym zakresie. Ruch powrotny doprowadził do testu obszaru wsparcie na 4,1625 EUR/PLN, którego przekroczenie ( w kierunku 4,1510 EUR/PLN) wymagać będzie najprawdopodobniej już wsparcia ze strony notowań eurodolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Anality, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Lekkie umocnienie długu i złotego, rynek czeka na krajowe dane