Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 22-02-2000, 00:00

LEKTURY

Internet z komórki

Telefon już dawno przestał służyć tylko do rozmów. Ostatnim krzykiem komórkowej mody jest WAP (Wireless Application Protocol — protokół aplikacji bezprzewodowych). Jest to usługa pozwalająca na przeglądanie specjalnych stron internetowych bezpośrednio na ekranie telefonu. Aby zajrzeć na stronę WWW, potrzebny jest specjalny terminal, czyli aparat komórkowy wyposażony w odpowiednie funkcje. Na razie, zarówno na polskim, jak i na światowym rynku technika WAP jest całkowitą nowością. Niewiele zatem telefonów komórkowych pracuje w tym systemie. Taką możliwość mają między innymi Nokia 7110, Alcatel One Touch View, Siemens S25, Samsung SGH-800, Ericsson R320s oraz Panasonic GC12.

„Wprost“

Źle się dzieje w eksporcie

W sierpniu 1999 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Ocena i propozycje działań dla polepszenia sytuacji w handlu zagranicznym”. Postuluje się w nim usunięcie słabości instrumentów wspomagania eksportu, a ponadto opracowanie nowych „Założeń polityki innowacyjnej”.

Jest to program niemały. Tymczasem już się pojawiają obawy. Zapowiadane upłynnienie kursu złotego może — w warunkach nie ukończonej transformacji realnej sfery gospodarczej i słabo zaawansowanego rozwoju terminowego rynku walutowego — powodować znaczne jego wahania, skoki w górę, chociażby w związku z intensywną prywatyzacją, a spadki przy wzroście inflacji. Nie można więc oczekiwać stabilnych warunków działania eksporterów.

Czy zostały więc zharmonizowane działania NBP, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki? Czy też liczymy przede wszystkim na poprawę koniunktury na rynkach światowych?

„Nowe Życie Gospodarcze“

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu