Lepiej całować niż ściskać rękę

DI, PAP
opublikowano: 24-12-2007, 11:02

Całowanie w policzek jest bezpieczniejsze od  podawania ręki, jeśli obawiamy się zarazić innych czy siebie chorobą zakaźną - informuje w przedświątecznym numerze "American Journal of Infection Control".

Brytyjsko-amerykańska grupa ekspertów opublikowała raport dotyczący higieny w warunkach domowych i publicznych. Wynika z niego, że najskuteczniej można się ochronić przed grypą, zatruciami pokarmowymi czy sepsą często myjąc ręce.

Wirusy przeziębienia i grypy przenoszą się z rąk na śluzówkę nosa czy oczu, gdy się je pociera rękami. Dotykając brudnymi rękami jedzenia, można zarazić siebie lub innych zakaźną chorobą przewodu pokarmowego.

Autorzy artykułu w "British Medical Journal" dowodzą, że regularne mycie rąk oraz noszenie masek, rękawiczek i fartuchów może być skuteczniejsze niż leki w zapobieganiu infekcjom takim jak grypa czy SARS. W przypadku szczególnego ryzyka infekcji i tam gdzie nie można umyć rąk wodą z mydłem, przydają się alkoholowe roztwory odkażające do przecierania rąk. Warto też dbać o czystość powierzchni których dotykamy, jak choćby klamek czy sedesów.

W warunkach domowych przestrzeganie zaleceń higieny zapobiega przenoszeniu się zarazków z jednego członka rodziny na drugiego, co w skali całego społeczeństwa przekłada się na mniejszą liczbę chorych zgłaszających się do szpitali czy przychodni (i roznoszących chorobę). A im mniej chorych, tym mniej potrzeba antybiotyków , co zmniejsza szansę na powstanie lekoopornych bakterii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane