Lepiej późno niż wcale

Konrad Białas, Alior Bank
22-10-2013, 00:00

Dziś z opóźnieniem szesnastu dni opublikowany zostanie raport z amerykańskiego rynku pracy będący jednym z najważniejszych wskaźników gospodarczych z USA.

Pierwotnie Departament Pracy miał zaprezentować dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i stopie bezrobocia w piątek 4 października, ale w związku z brakiem porozumienia w Kongresie w sprawie finansowania budżetu od początku października aż do zeszłego czwartku agencje rządowe nie pracowały. Teraz, kiedy spór fiskalny został zażegnany, nadszedł czas na nadrobienie zaległości w publikacjach.

Dzisiejsza interpretacja raportu z rynku pracy będzie jednak inna niż zwykle. Po pierwsze, dane będą pochodzić z września, czyli sprzed paraliżu administracji publicznej. Oznacza to, że raport nie pomoże ocenić, jak kryzys fiskalno-polityczny wpłynął na kondycję gospodarki i dopiero dane za październik (publikowane w listopadzie) skierują więcej światła na sprawę. W rezultacie, dzisiejsza reakcja dolara na dane może być wyjątkowo stonowana. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy liczba nowych miejsc pracy przekroczy 200 tys. (prognoza to 180 tys.) — wówczas odczyt podsyci spekulacje, że szanse na ograniczanie ekspansji monetarnej Fed przed końcem 2013 r. nie są całkowicie zaprzepaszczone. W takim wypadku USD może otrzymać pozytywny impuls pozwalający na odrobienie części strat poniesionych pod koniec ubiegłego tygodnia. W przeciwnym razie EUR/ USD czeka test tegorocznych szczytów na 1,3710 i marsz w stronę 1,38.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Alior Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lepiej późno niż wcale