Lepiej w gospodarce, lepiej dla Obamy

Kamil Koprowicz
opublikowano: 28-02-2012, 00:00

Łatwiej ubiegać się o reelekcję, kiedy można podeprzeć się dobrymi danymi ekonomicznymi

Barack Obama ma większe szanse na reelekcję ze względu na poprawę w amerykańskiej gospodarce w ostatnim miesiącach. Obecnemu prezydentowi ma również pomóc przedłużająca się walka republikanów o nominację ich głównego kandydata do fotela prezydenta.

Na ostatnim zjeździe zrzeszenia amerykańskich gubernatorów (National Governors Association) politycy przyznali, że widzą oznaki poprawy gospodarki USA, która oddali kraj od widma trwałej recesji.

Republikanie twierdzą jednak, że gospodarka dochodzi do siebie w zbyt wolnym tempie, aby popadać w optymizm. Za ten stan rzeczy obarczają winą obecnego prezydenta Baracka Obamę, którego działania w ich opinii hamują wzrost gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Powoli, ale do przodu

Według demokratów natomiast, obecna poprawa gospodarki i oddalające się widmo recesji w USA to woda na młyn w kampanii o reelekcję obecnego prezydenta.

Lepsze wyniki produkcji, nastrojów konsumentów i zatrudnienia mają przesądzić o ostatecznym zwycięstwie Obamy w wyborach. — Nie wiem, w jaki sposób republikanie mają wygrać wybory, przekonując Amerykanów, że perspektywy są beznadziejne i nie mamy szans na lepszą przyszłość. Cały czas mówię, rozchmurzcie się, dochody budżetu są coraz wyższe, mamy więcej miejsc pracy. Notujemy powolne, ale stabilne postępy — przekonuje Peter Shumlin z partii demokratów.

Zatopią prezydenta

Na obecną sytuację gospodarki w USA zupełnie inaczej patrzą republikanie. Według polityków tej partii, Barack Obama nie ma się czym chwalić. — Nie ma podstaw do mówienia o zwrocie w gospodarce, a obecna poprawa jest najsłabsza po długim okresie recesji w historii USA — twierdzi Mitch Daniels, republikanin i gubernator stanu Indiana.

Według Terry’ego Branstada, gubernatora stanu Iowa, postęp w gospodarce zarządzanego przez niego stanu nie jest zasługą Obamy. — Zatopimy Obamę. Postęp w rolnictwie jest silny, ale nie ma nic wspólnego z polityką prezydenta — zapewnia Terry Brandstad. Bezrobocie stanu Iowa wyniosło 5,6 proc. w grudniu, w porównaniu z 8,5 proc. dla całego kraju.

Za mało ważnych tematów

Uwaga republikanów jest skoncentrowana na wyścigu o nominację na głównego kandydata partii w wyborach prezydenckich. Obecnie największe szanse na nominacje ma Mitt Romney, były biznesmen, który podkreśla kwestie finansów i gospodarki i Nick Santorum, zagorzały przeciwnik aborcji i małżeństw homoseksualnych.

— Kandydaci republikanów nie mówią o problemach, które liczą się dla szerokiego spektrum Amerykanów, czyli kreacji nowych miejsc pracy, a także ogólnej sytuacji na rynku pracy. To zwiększa nasze szanse — twierdzi Martin O’Malley, demokrata i gubernator stanu Maryland.

Plan czteroletni

Według Scotta Walkera, gubernatora stanu Wisconsin, poprawa w gospodarce może sprzyjać Barackowi Obamie teraz, ale najważniejsze będzie sprostanie oczekiwaniom Amerykanów na 4 lata do przodu.

— Wzrost to jedna sprawa. Najważniejsze, aby powiedzieć: jesteśmy w tym miejscu tu i teraz, a takie postępy zrobimy w przyszłości. Głównym sposobem do zwycięstwa kandydatów będzie określenie optymalnego celu — przekonanie wyborców, że za 4 lata będą w o wiele lepszej sytuacji, w przeciwieństwie do marginalnego wzrostu, z którym mamy do czynienia teraz — mówi Scott Walker.

Pracodawcy w USA zwiększyli liczbę miejsc pracy w najszybszym tempie od kwietnia zeszłego roku, spychając stopę bezrobocia do najniższej wartości od lutego 2009 r. Indeks zaufania konsumentów Bloomberg Consumer Confidence wzrósł do najwyższej wartości od kwietnia 2008 r.

Coraz więcej Amerykanów dobrze ocenia sytuację swoich gospodarstw domowych. Według danych Departamentu Pracy (Labor Department), od lutego 2010 r. przybyło ponad 3 mln miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane