Lepiej zapobiegać niż leczyć

IWONA DYBAŁ
opublikowano: 26-08-2013, 00:00

Ostatnio coraz głośniej słychać krytyczne opinie, dotyczące wnikliwego sprawdzania spółek w trakcie rejestracji.

Określa się je jako działanie wymierzone swobodę działalności gospodarczej. Jako przedstawicielka jednej z branż, które ogromnie ucierpiały w wyniku wyłudzania podatku VAT przez firmy krzaki, mam odmienne spojrzenie na ten problem.

Wielokrotnie sygnalizowaliśmy konieczność wzmożenia kontroli zakładanych firm. Uważamy, że lepiej działać prewencyjnie, niż później ścigać firmy słupy, które są bardzo trudne do namierzenia, a czas ich działalności jest bardzo krótki. Takie rozwiązanie, wzorowane na modelu niemieckim, jest naszemu środowisku bardzo bliskie i będziemy dalej postulować o rejestrowanie tylko tych podmiotów, które mają zamiar prowadzić rzeczywistą działalność a nie fikcyjny obrót, skierowany na uszczuplanie wpływów do budżetu państwa i niszczenie naszego rynku.

Oczywiście jesteśmy za jak największą swobodą działalności gospodarczej, ale trzeba również pamiętać o tym, że obecnie powstające lawinowo firmy słupy zagrażają wielu branżom. Traktujemy więc wzmożone kontrole i dodatkowe wymogi przy zakładaniu przedsiębiorstw jako wyjątek od reguły i próbę ratowania niszczonego rynku.

IWONA DYBAŁ

prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWONA DYBAŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu