Lepiej zmniejszać pozycje na  krajowym rynku akcji

Michał Maraczak
opublikowano: 14-05-2010, 00:00

Krótkoterminowe momentum w gospodarce nadal pozostaje pozytywne, szczególnie dzięki sytuacji w USA i na wybranych rynkach wschodzących, takich jak Brazylia, które jednocześnie kreowały sentyment do rynku akcji globalnie, skutecznie odciągając uwagę od problemów fiskalnych krajów europejskich. Nadal wysoka aktywność gospodarcza opisana PMI/ISM jest kontynuowana, a w USA rośnie konsumpcja. Nadal uważamy jednak, że niepewność co do trwałości ożywienia gospodarczego w II półroczu a przede wszystkim w 2011 roku, jest wysoka. Wzrost zatrudnienia w USA jest słaby, podobnie jak wzrost dochodów. Wzrost konsumpcji finansowany jest przez spadającą stopę oszczędności.

W Europie, pomimo ożywienia w przemyśle, dynamika sprzedaży detalicznej z miesiąca na miesiąc jest niższa niż oczekiwania, a w związku z narastającym kryzysem fiskalnym może jeszcze osłabnąć. Dobre wyniki amerykańskich spółek powodują, że firmy dysponują rekordowym poziomem wolnych środków finansowych, które mogą być użyte do finansowania inwestycji. Wygląda jednak na to, że utrzymująca się wysoka niepewność co do przyszłości ożywienia i nadal niskie wykorzystanie mocy wytwórczych mogą przesunąć w czasie decyzje o rozpoczęciu inwestycji, które miały stymulować przyszły wzrost gospodarczy.

Głównym czynnikiem ryzyka pozostaje rozszerzenie się kryzysu fiskalnego na inne kraje niż Grecja, co spowoduje serię obniżek prognoz przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w krajach UE. Obecne prognozy makro nie zakładają takiego scenariusza.

Informacje o kryzysie fiskalnym będą towarzyszyć inwestorom w kolejnych miesiącach i negatywnie wpływać na sentyment inwestorów, ale również w coraz większym stopniu konsumentów. Jaki scenariusz dyskontuje giełda w Szanghaju (-16,4 proc. od początku roku)? Podtrzymujemy tezę z poprzedniego raportu miesięcznego, żeby każde umocnienie rynku wykorzystywać do zmniejszenia pozycji na rynku akcji. Podtrzymujemy również opinię, że w najbliższych tygodniach czeka nas test poziomu 2100 na WIG20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Maraczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy