Lepper chce jak najszybszego zwołania Rady Sygnatariuszy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 18:46

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział w środę PAP, że będzie się domagał jak najszybszego zwołania Rady Sygnatariuszy umowy stabilizacyjnej PiS-Samoobrona-LPR. "Źle się dzieje między sygnatariuszami, musimy szybko wyjaśnić nieporozumienia, bo tak dłużej być nie może" - oświadczył.

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział w środę PAP, że będzie się domagał jak najszybszego zwołania Rady Sygnatariuszy umowy stabilizacyjnej PiS-Samoobrona-LPR. "Źle się dzieje między sygnatariuszami, musimy szybko wyjaśnić nieporozumienia, bo tak dłużej być nie może" - oświadczył.

Lepper wyjaśnił, że chce spotkania z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim, ponieważ politycy PiS - jego zdaniem - nie dotrzymują większości ustaleń z Samoobroną, a także wyrażają się "kpiąco" i "niepochlebnie" o projektach ustaw autorstwa Samoobrony.

Jak dodał, poważnym problemem jest stanowisko PiS w sprawie projektu ustawy, autorstwa Samoobrony, o paliwie rolniczym.

We wtorkowym komunikacie, Centrum Informacyjne Rządu podało, że Rada Ministrów jest przeciwna dalszym pracom nad poselskim projektem ustawy o paliwie rolniczym. "Prace nad projektem nie powinny być kontynuowane, bo zgodnie z prawem unijnym pomoc finansowa dla producentów rolnych może być stosowana w formie obniżki akcyzy, a nie całkowitego zwolnienia z tego podatku" - czytamy w komunikacie.

Poseł Samoobrony Janusz Maksymiuk powiedział PAP, że projekt Samoobrony jest absolutnie zgodny z prawem unijnym. Jak ocenił, stanowisko rządu to albo błąd i czyjeś niedopatrzenie, albo prowokacja. "Skwapliwe złapanie Samoobrony za nieistniejący błąd świadczy o złych tendencjach, jakie są wśród członków rządu" - dodał.

Jak zaznaczył, gdyby nawet projekt Samoobrony miał błędy, to trzeba było powołać zespół roboczy i wyjaśniać nieścisłości. "A rząd co zrobił. Wielkie hura i na Samoobronę, bo niby błąd zrobiliśmy. To absurdalne" - zaznaczył.

Lepper powiedział, że rząd pomylił dwie ustawy: o paliwie rolniczym i biopaliwie. "Nie może być tak, że rząd robi prosty błąd i tego nie prostuje. Być może komuś w rządzie zależy na tym, żeby nie było stabilizacji w Sejmie" - ocenił.

Szef Samoobrony poinformował też, że w przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, m.in. w sprawie ustawy o paliwie rolniczym oraz polepszenia współpracy z Samoobroną. "Rząd nie może wchodzić ze swoim projektem, kiedy u marszałka leży już projekt Samoobrony. A przynajmniej rząd powinien to z nami skonsultować" - ocenił.

Marszałek Sejmu Marek Jurek poinformował w środę, w wydanym w związku z wypowiedzią Leppera komunikacie, że wobec przedłożenia przez wnioskodawców autopoprawki, usuwającej niezgodność zapisów projektu ustawy z prawem UE, projekt ustawy o paliwie rolniczym został uznany przez sejmową Komisję Ustawodawczą za dopuszczalny.

Zaznaczył, że projekt ten, tak samo jak przedłożenia w sprawie paliwa rolniczego autorstwa PSL, LPR i rządu, zostaną rozpatrzone przez Sejm na posiedzeniu 8-10 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lepper chce jak najszybszego zwołania Rady Sygnatariuszy