Lepper: Deficyt budżetu 2007 może być wyższy niż 30 mld zł

Internet Securities
05-09-2006, 15:48

Deficyt budżetu na 2007 rok może zostać zwiększony o co najmniej 3 mld zł dzięki większemu niż szacowano wcześniej wzrostowi gospodarczemu, uważa szef Samoobrony Andrzej Lepper. Lepper powtórzył też we wtorek, że Samoobrona nie poprze budżetu, jeśli nie będzie uwzględniał jej postulatów zwiększenia wydatków na cele socjalne.

Deficyt budżetu na 2007 rok może zostać zwiększony o co najmniej 3 mld zł dzięki większemu niż szacowano wcześniej wzrostowi gospodarczemu, uważa szef Samoobrony Andrzej Lepper. Lepper powtórzył też we wtorek, że Samoobrona nie poprze budżetu, jeśli nie będzie uwzględniał jej postulatów zwiększenia wydatków na cele socjalne.

„Minister Kluza już znalazł 3 mld zł dodatkowych środków, jak również wszystko wskazuje na to, że PKB w tym roku to nie będzie 1,0 bln zł, a 1,1 bln zł, co oznacza, że deficyt 3% [w relacji do PKB] nie musi wynosić 30 mld zł i ta kotwica nie musi być zachowana” – powiedział Lepper podczas konferencji prasowej.

„Oczywiście, nad tym jeszcze Ministerstwo Finansów i inni pracują – tylko będzie to ok. 33 mld zł, a z wypowiedzi pana prof. Rosatiego wiemy, że jest to ok. 5 mld zł. Także niekoniecznie trzeba komuś zabierać, żeby komuś dać, może być tych środków więcej” – dodał wicepremier i minister rolnictwa.

Lepper podkreślił, że przedstawione we wtorek założenia do budżetu, omówione wstępnie przez Radę Ministrów, są jeszcze do dyskusji – nawet po ich przekazaniu 30 września do Sejmu.

„My jako Samoobrona stawiamy sprawę jasno, że muszą być odpowiednie środki na służbę zdrowia, na podwyżkę płac dla pielęgniarek, położnych, lekarzy, funkcjonowanie normalne służby zdrowia; na naukę, na podwyżki pensji dla nauczycieli – to jest kwota ok. 1,6 mld zł” – powiedział Lepper.

Dodał, że potrzebne są wyższe środki i waloryzacja emerytur i rent, która zgodnie z projektem ustawy autorstwa Samoobrony ma być coroczna, a nie przeprowadzana wtedy, gdy inflacja narastająco przekroczy 5%.

Samoobrona domaga się też środków na ubezpieczenia powszechne (w pierwszym roku – 300 mln zł), na paliwo rolnicze (1,0-1,1 mld zł w 2007 r. wobec 650 mln zł w tym roku) oraz „odpowiednie pieniądze na retencję”. Lepper domagał się także podczas posiedzenia rządu przeznaczenia ok. 900 mln zł na dofinansowanie unijnych dopłat bezpośrednich dla rolnictwa.

„Stanowisko Samoobrony jest jednoznaczne i niezmienne: jeżeli ten budżet nie będzie uwzględniał tych pozycji, o których powiedziałem przed chwilą, to my tego budżetu nie poprzemy” – powtórzył szef tej partii.

Wcześniej we wtorek premier zarówno premier Jarosław Kaczyński, jak i minister finansów Stanisław Kluza podkreślali, że mimo przeszacowania dochodów budżetu o 3 mld zł do 212,2 mld zł, deficyt budżetowy musi pozostać w przyszłym roku na poziomie 30 mld zł. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lepper: Deficyt budżetu 2007 może być wyższy niż 30 mld zł