Lepper gotowy do rozmów o koalicji rządowej z PiS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-04-2006, 18:02

Lider Samoobrony Andrzej Lepper deklaruje, że jego partia jest gotowa do szybkiego podjęcia rozmów na temat tworzenia koalicji rządowej. Z zadowoleniem przyjął decyzję PiS o rychłyuch rozmowach ws koalicji.

Lider Samoobrony Andrzej Lepper deklaruje, że jego partia jest gotowa do szybkiego podjęcia rozmów na temat tworzenia koalicji rządowej. Z zadowoleniem przyjął upoważnienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przez Radę Polityczną PiS do podjęcia rozmów w tej sprawie.

Rada Polityczna PiS upoważniła w sobotę prezesa partii do podjęcia rozmów na temat budowy koalicji rządowej. Koalicja nie została określona w uchwale, ale - jak mówił J. Kaczyński na konferencji prasowej - podczas obrad rozpatrywano koalicję z Samoobroną i PSL i ewentualnie LPR. Lider PiS nie wykluczył udziału Leppera w rządzie.

Lepper powtórzył w rozmowie z PAP, że obecnie "nie może być już dyskusji" o tym, czy on sam powinien znaleźć się w składzie ewentualnego koalicyjnego rządu na stanowisku wicepremiera. "Nie ma możliwości, żebym nie był w takim rządzie" - powiedział.

     Kilka godzin przed decyzją PiS Lepper mówił na konferencji prasowej w Katowicach, że jeżeli koalicja ma powstać, to jeszcze przed Wiekanocą społeczeństwo powinno dostać sygnał, że "zaraz po świętach będzie głęboka rekonstrukcja rządu i Samoobrona do tego rządu wejdzie jako pełnoprawny partner".

    Lepper uważa za mało realne, aby do koalicji mogła wejść również LPR, przypisując winę za to działaniom jej szefa Romana Giertycha. Zapewnił, że Samoobrona jest gotowa zaakceptować w koalicji PSL na partnerskich zasadach. "Nie my, tylko PiS buduje koalicję" - powiedział, deklarując otwartość na współpracę z przedstawicielami PSL w ramach koalicyjnego rządu.

    Szef Samoobrony powtórzył, że siadając do rozmów o koalicji politycy PiS powinni najpierw przestać wypowiadać się o tym kroku jako o "złu koniecznym". Zadeklarował kompromis programowy z PiS, polegający m.in. na rozłożeniu w czasie wdrażania elementów programu Samoobrony.

    Wcześniej Lepper mówił, że wśród najważniejszych postulatów programowych Samoobrony jest m.in. wprowadzenie minimum socjalnego, zniesienie akcyzy na paliwo rolnicze, zmiana ustawy o Narodowym Banku Polskim (J. Kaczyński zapowiedział, że PiS nie zgodzi się na podważanie samodzielności banku centralnego i naruszanie rezerw walutowych - PAP), coroczna waloryzacja rent i emerytur, zwolnienie minimum socjalnego z podatku, zagwarantowanie opłacalności produkcji rolnej, zwiększenie dopuszczalnych kwot produkcji mleka i zwolnienie rolników z kar za ich naruszenie oraz rozliczenie prywatyzacji i ustalenie zasad jej dalszego prowadzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lepper gotowy do rozmów o koalicji rządowej z PiS