Lepper obiecuje pomóc weterynarzom

Mira Wszelaka
opublikowano: 09-08-2006, 00:00

Wicepremier Lepper postara się o wsparcie finansowe na podwyżki i nowe etaty. Ile wynegocjuje, nie wiadomo.

Co roku Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) alarmował o trudnej sytuacji kadrowo-finansowej i co roku słyszał taką samą odpowiedź. Rząd zapewniał, że rozumie problem, ale prosił o wyrozumiałość ze względu na trudną sytuację budżetową. Takim podejściem szczególnie zaniepokojona była branża mięsna.

— Dłużej czekać się nie da, bo od dobrego nadzoru nad żywnością zależy nie tylko eksport, ale także produkcja na rynek krajowy — mówi Witold Choiński, prezes Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa.

Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa, uspokaja i zapowiada interwencję.

— Musimy zwiększyć liczbę etatów, choć dziś jeszcze za wcześnie mówić o konkretnej liczbie. Najpilniej potrzebne jest wsparcie w powiatach. W każdym brakuje co najmniej trzech dodatkowych inspektorów. Takie wymogi postawiła Unia i pieniądze na ten cel muszą się znaleźć — przekonuje Andrzej Lepper.

W ubiegłym roku GIW przekonywał, że sytuację uratowałoby przyznanie 900 etatów. Zdaniem Cezarego Bogusza, zastępcy głównego lekarza weterynarii, była to bardzo oszczędna wersja, bo potrzeby są o wiele większe.

GIW postulował też zmiany sposobu finansowania całej inspekcji oraz stworzenie pionowej podległości służb weterynaryjnych. Obecnie część inspektorów (wojewódzkich i powiatowych) utrzymują samorządy terytorialne.

W 2005 r. na działalność GIW popłynęło 14,6 mln zł, inspekcje graniczne 6 mln zł, wojewódzkie 85,1 mln zł, a powiatowe 129,5 mln zł. W planie budżetu na 2006 r. GIW zapisano jedynie 5,4 mln zł, inspekcji granicznej — 6,4 mln zł, wojewódzkim 87,l3 mln zł, a powiatowym — 137,1 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Lepper obiecuje pomóc weterynarzom