Lepper: premier praktycznie zerwał koalicję

PAP
opublikowano: 27-07-2007, 14:48

Zdaniem Andrzeja Leppera, premier Jarosław Kaczyński odwołując szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pawła Janusza Osucha "praktycznie zerwał koalicję".

Lider Samoobrony zapowiedział też, że jeśli PiS nie zgodzi się na powołanie komisji śledczej ds. akcji CBA, która doprowadziła do jego odwołania ze stanowiska wicepremiera i ministra rolnictwa, Samoobrona poprze wniosek PO o odwołanie szefowej MSZ Anny Fotygi.

"(Premier) Praktycznie zrywa koalicję. To są pierwsze, zdecydowane kroki w kierunku, że tej koalicji nie ma" - powiedział Lepper w TVN 24.

Jego zdaniem, J. Kaczyński odwołując Osucha, liczył, że to Samoobrona zerwie koalicję. "Premier po prostu już gubi się w tym wszystkim, nie wie co ma robić i próbuje wymusić na nas wyjście z koalicji, żeby powiedzieć społeczeństwu, że on koalicji nie zerwał" - ocenił szef Samoobrony.

"Premier chce pokazać społeczeństwu, jaki on jest prawy i sprawiedliwy, a działa całkowicie bezprawnie i działa niezgodnie z umową koalicyjną" - dodał.

Jak podkreślił Lepper, premier powinien teraz wystąpić do marszałka Sejmu Ludwika Dorna, aby ten w przyszłym tygodniu zwołał posiedzenie Sejmu, tak, aby można było przeprowadzić głosowanie nad skróceniem kadencji Izby.

Lider Samoobrony zaznaczył jednocześnie, że sam koalicji nie opuści. "My zaczekamy wytrwale do końca, niech zwalnia po kolei wszystkich, niech pokazuje społeczeństwu, że on zrywa tą koalicję i niech nie próbuje dalej oszukiwać społeczeństwa jak robił to do tej pory, jak robi to PiS cały czas" - powiedział.

Zapowiedział, że Samoobrona poprze wniosek PO o odwołanie Fotygi. "Pierwsze głosowanie w Sejmie, odwołanie ministra spraw zagranicznych, będziemy głosować za odwołaniem ministra spraw zagranicznych" - zapowiedział. (Platforma zarzuca Fotydze m.in. brak inicjatywy, skuteczności, wyobraźni w polityce przez nią prowadzonej).

Lepper dodał jednocześnie, że jego klub może odstąpić od tego zamiaru pod warunkiem, że PiS zgodzi się na powołanie komisji śledczej ds. akcji CBA.

Ocenił jednocześnie, że J. Kaczyński i PiS boją się prawdy w tej sprawie. "Premier osobiście boi się odpowiedzialności, bo jak wszystkim wiadomo już, nie wydał nawet rozporządzenia odnoście fałszowania dokumentów. Wszystkie dokumenty fałszowane przez CBA są fałszowane niezgodnie z prawem" - uznał Lepper.

Szef Samoobrony pytany, czy kontaktował się z premierem, odparł, że to obowiązkiem szefa rządu była rozmowa z nim przed odwołaniem prezesa ARiMR. Dodał, że w czwartek odwołany został ponadto prezes jednej ze spółek podległych ARiMR z nadania Samoobrony.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lepper: premier praktycznie zerwał koalicję