Lepper: Rolnicy dostaną pomoc, gdy tylko będą protokoły strat

Polska Agencja Prasowa SA
24-08-2006, 10:19

Środki na pomoc dla rolników, poszkodowanych przez tegoroczną suszę, zostaną rozdysponowane, gdy do ministerstwa rolnictwa spłyną wszystkie protokoły szacowania strat - powiedział w czwartek w Sejmie wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Środki na pomoc dla rolników, poszkodowanych przez tegoroczną suszę, zostaną rozdysponowane, gdy do ministerstwa rolnictwa spłyną wszystkie protokoły szacowania strat - powiedział w czwartek w Sejmie wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Poinformował także, że kwota, którą rząd zdecydował się przeznaczyć na początku sierpnia na pomoc dla gospodarstw rolnych, dotkniętych suszą będzie zbyt mała. Wyjaśnił, że wówczas rząd przyjął, że pomocą zostanie objętych 300 tys. gospodarstwa, tymczasem z obecnych szacunków wynika, że potrzebuje jej pół miliona gospodarstwa.

"Musimy zastanowić się jako rząd i znaleźć dodatkowe środki" - dodał Lepper.

Zgodnie z uchwałą rządu z 8 sierpnia, ma on przeznaczyć 500 mln zł w tym i w przyszłym roku na program pomocy dla gospodarstw rolnych dotkniętych suszą. Na pomoc złożą się m.in: 230 mln zł na pomoc socjalną oraz 15 mln zł na dopłaty do materiału siewnego.

Pomoc socjalna ma być uzależniona od wielkości gospodarstwa. Dla gospodarstw do 5 ha pomoc wyniesie 500 zł, zaś powyżej 5 ha - 1000 zł.

W programie pomocy przewidziano ponadto pomoc materialną dla poszkodowanych gospodarstw w postaci przekazania jednej tony pszenicy. Ziarno pochodzić będzie z Agencji Rezerw Materiałowych.

Pomoc mają otrzymać te gospodarstwa, w których straty przekroczą 30 proc.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lepper: Rolnicy dostaną pomoc, gdy tylko będą protokoły strat