Lepper: rolnicy mogą starać się o preferencyjne kredyty

opublikowano: 04-06-2007, 15:15

Rolnicy mogą już starać się o kredyty na  preferencyjnych zasadach. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podpisała stosowne umowy z bankami - poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Z końcem kwietnia wygasa 3-letni okres przejściowy na stosowanie pomocy państwa dla rolnictwa, jaka była udzielana przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Jednak w grudniu 2006 r. Komisja Europejska przyjęła nowe zasady dotyczące przyznawania takiej pomocy.

Lepper przypomniał, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na kontynuowanie tej formy pomocy krajowej także w kolejnych latach, ale już na nieco zmienionych zasadach.

ARiMR zawarła umowy z 5 bankami, które udzielały do tej pory najwięcej kredytów preferencyjnych - z Bankiem Gospodarki Żywnościowej, Mazowieckim Bankiem Regionalnym, Bankiem Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczym Bankiem Wielkopolskim oraz ING Bankiem Śląskim.

Rolnicy i firmy z branży rolno-spożywczej mogą korzystać z kredytów preferencyjnych m.in. na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, na zakup gruntów rolnych oraz nieruchomości, wznowienie produkcji - również tam, gdzie powstały szkody w związku z klęskami żywiołowymi.

Preferencyjne kredyty udzielane będą w ramach 9 linii kredytowych. Maksymalny okres kredytowania przez bank - w zależności od linii kredytowej - wynosi od 4 do 20 lat.

Oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki z dopłatą ARiMR nie może wynosić więcej niż 1,5-krotność stopy redyskonta weksli. Poziom dopłat z Agencji, a zarazem oprocentowania płaconego przez kredytobiorcę, zależy od linii kredytowej. Przy obecnej wysokości stopy redyskontowej oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę wynosi od 1,69 proc. do 3,38 proc. w skali roku.

Gospodarstwa rolne będą mogły otrzymać kredyty do 4 mln zł, gospodarstwa specjalistyczne do 8 mln zł, zaś firmy przetwórcze do 16 mln zł.

Wicepremier podkreślił, że zainteresowanie kredytami preferencyjnymi jest bardzo duże. Od stycznia do kwietnia włącznie rolnicy otrzymali 2,4 mld zł w formie kredytów, tj. prawie pięciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ub.r. W 2006 r. banki udzieliły łącznie 3 mld zł kredytów z dopłatami Agencji.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lepper: rolnicy mogą starać się o preferencyjne kredyty