Lepper: rząd zajmie się biopaliwami na następnym posiedzeniu

opublikowano: 04-04-2007, 11:56

Rząd zajmie się sprawą biopaliw na  następnym posiedzeniu - poinformował w środę na konferencji prasowej wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper.

"Z posiedzenia obrad rządu we wtorek ten punkt został przełożony na następne posiedzenie. Nie ustępujemy i ustępować nie będziemy. W Sejmie jest projekt ustawy przygotowany przez posłów Samoobrony i myślę, że będzie procedowany w trybie przyspieszonym. Premier zgodził się, że produkcja biopaliw to problem społeczny, polityczny i ekonomiczny i musi być tak rozwiązany, aby nie zagroził koalicji" - powiedział Lepper.

Lepper podkreślił, że produkcja biopaliw musi być opłacalna, a producenci biokomponentów muszą wiedzieć, że ich produkty będą sprzedane. Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku ceny skupu rzepaku były wyższe niż obecnie i wynosiły 800 zł za tonę. W tym roku tona tego surowca będzie kosztowała 600 zł. Dodatkowo rolnicy dostaną z unijnej kasy 45 euro na 1 ha upraw roślin energetycznych. "To i tak nie zrekompensuje rolnikom wzrostu cen środków do produkcji rolnej" - powiedział.

"My nie straszymy, ale jeśli miałyby być takie ceny rzepaku, to ja siebie na urzędzie ministra nie widzę" - dodał.

Premier Jarosław Kaczyński potwierdził w środę konieczność rozwiązania problemu z biopaliwami. "To z jednej strony problem ochrony środowiska, a z drugiej strony realnej ochrony interesów rolników" - powiedział J. Kaczyński w środę na konferencji prasowej.

Dodał, że na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów wstępnie zaakceptowała propozycje zmian. "Efekt rozwiązań będzie nieco inny niż zakładano. Będzie inny ze względu na to, że ta droga, którą proponował Andrzej Lepper, była sprzeczna z zasadami europejskimi i zasadami finansów publicznych" - powiedział J. Kaczyński.

Wicepremier powiedział, że we wtorek rząd przyjął projekt ustawy o organizacji rynku mleka, która zniesie regionalizację produkcji. Lepper wyjaśnił, że w tych regionach, gdzie rozwija się produkcja mleka, ceny sprzedaży kwot mlecznych są dużo wyższe. "Poza tym nie możemy blokować nastawiania się na produkcję mleka nowych rolników, szczególnie młodych, którzy chcą inwestować" - dodał.

Lepper dobrze ocenił pracę Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa związaną z wypłatami dopłat bezpośrednich dla rolników. "Od 1 grudnia 2006 r. do końca lutego 2007 r. 90 proc. dopłat trafiło do rolników" - podkreślił.

Komentując doniesienia środowej "Gazety Wyborczej", że Polska jest gotowa zrezygnować z weta blokującego rozmowy o nowej umowie UE-Rosja, Lepper powiedział, że jest zwolennikiem porozumienia w tej sprawie. Jak zaznaczył, Rosja też jednak powinna ustąpić i znieść embargo na import polskiego mięsa i roślin. "Popieram to, żeby dogadać się jak najszybciej, żeby konflikt, który jest konfliktem między Rosją a UE, a na którym traci Polska, był rozwiązany jak najszybciej" - zaznaczył.

Minister rolnictwa podkreślił, że z jego resortu w ubiegłym roku wyszło 169 aktów wykonawczych, w tym 17 ustaw. "60 proc. wszystkich aktów Unii Europejskiej dotyczy rolnictwa, dlatego taka duża intensywność prac" - przyznał.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lepper: rząd zajmie się biopaliwami na następnym posiedzeniu