Lepper: Samoobrona udzieli poparcia rządowi Marcinkiewicza ‘na kredyt’

Internet Securities
opublikowano: 09-11-2005, 09:35

Samoobrona udzieli poparcia „na kredyt” rządowi Kazimierza Marcinkiewicza w czwartkowym głosowaniu nad wotum zaufania, wynika ze środowych wypowiedzi szefa Samoobrony Andrzeja Leppera.

Samoobrona udzieli poparcia „na kredyt” rządowi Kazimierza Marcinkiewicza w czwartkowym głosowaniu nad wotum zaufania, wynika ze środowych wypowiedzi szefa Samoobrony Andrzeja Leppera.

„Trochę na kredyt zawsze udziela się zaufania, natomiast mówię: expose będzie dostępne dla każdego, będzie relacja w środkach przekazu. Wygłaszając expose, premier jakby zawiera umowę ze społeczeństwem, bo nie tylko dla nas będzie wprowadzał te wszystkie zmiany” – powiedział Lepper w wywiadzie dla radiowej Trójki.

Na pytanie, czy poparcie Samoobrony da rządu Marcinkiewicz jest gwarancją spokoju w Polsce, odpowiedział: „Jeżeli konsekwentnie rząd będzie wprowadzał w odpowiednim czasie wszystkie punkty, które premier na dziś przedstawia, to tak”.

Środki na wprowadzenie w życie postulatów Samoobrony, m.in. minimum socjalnego, miałyby pochodzić z podatku obrotowego. Lepper przypomniał, że jego partia proponuje wprowadzić ten podatek – oprócz podatku dochodowego – w wysokości 2,5%, ale jest gotowa do dyskusji co do stawki.

„Mówię z pełną odpowiedzialnością: my gotowi jesteśmy współrządzić, nie boimy się żadnych stanowisk, ale na dzisiaj nie ma żadnych targów o stanowiska. Jeżeli PiS będzie otwarty na szeroką współpracę, na wspólne rządzenie Polską, programem, który będzie służył Polsce i Polakom, to my gotowi jesteśmy na to” – podkreślił Lepper.

Marcinkiewicz spotkał się wczoraj z Ligą Polskich Rodzin (LPR), która – mimo, że skłania się do udzielenia mu poparcia – nie złożyła jeszcze jednoznacznej deklaracji.

W środę premier ma spotkać się z pozostałymi klubami parlamentarnymi, m.in. Samoobrony.

PiS ma 155 posłów w 460-osobowym Sejmie, Samoobrona dysponuje 56 głosami, a LPR – 34.

Do przyjęcia wotum zaufania niezbędna jest większość bezwzględna (czyli przewaga głosów „za” nad zsumowanymi głosami „przeciw” i „wstrzymującymi się”) przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD, 55 posłów) i Platforma Obywatelska (PO, 133 posłów) deklarowały wielokrotnie, że nie poprą rządu PiS-u, natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL, 25 posłów) wciąż nie zajęło jednoznacznego stanowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane