Lepsza izolacja to lepsza cena

Emil Górecki
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Izolacja termiczna jest ważna dla nabywców budynków, przede wszystkim tych przeznaczonych na działalność komercyjną.

Kupując budynek lub lokal, nabywca zwraca uwagę na położenie obiektu, stan techniczny, wygląd, rozmieszczenie pomieszczeń, zwykle bez wnikania w ich energooszczędność. Chyba że kupuje budynek na firmę. Wtedy liczy się dokładna kalkulacja kosztów.

Ciepło w zimie

Ogrzewanie budynku, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, stanowi niewątpliwie jedną z najważniejszych pozycji wśród opłat eksploatacyjnych. Warto więc zwracać uwagę na energooszczędność kupowanych czy budowanych domów, hal i biurowców. Kilkanaście lat temu nie miało to aż tak dużego znaczenia, bo ceny energii były zdecydowanie niższe. Dziś nie można sobie pozwolić na ignorowanie tego czynnika.

— Energooszczędność jest oczywiście tylko jednym z czynników wpływających na wartość nieruchomości. Jej przełożenie na wycenę obiektu nie jest proste — najważniejsza w dalszym ciągu pozostaje lokalizacja nieruchomości. Koszty ogrzewania to zasadnicza część kosztów eksploatacji budynku, mogą więc w perspektywie wpływać na wyższą wartość rynkową nieruchomości. Nabywcy będą poszukiwać budynków energooszczędnych, czyli tańszych w eksploatacji. Taki zwiększony popyt znajdzie odzwierciedlenie w cenie energooszczędnych budynków — mówią eksperci z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Stare i energochłonne

Nowe materiały i technologie, świadomość, a przede wszystkim wysokie ceny energii sprawiają, że ciepło z budynku „nie ucieka”.

— Energooszczędność budynków jest silnie skorelowana ze stanem technicznym i materiałami, których użyto do budowy. Budulce, takie jak cegła, beton czy żelbet, z których zbudowano większość używanych dziś obiektów, są bardzo energochłonne. Ogrzanie wykonanych z nich pomieszczeń jest bardzo kosztowne — przekonuje Tomasz Kotrasiński, rzeczoznawca majątkowy z firmy Geotax.

Domy i fabryki

Jak ważna jest energooszczędność budynku przy kupnie? To zależy od klienta. Dla szukających domu dużo bardziej liczą się rozkład pomieszczeń, wygląd zewnętrzny czy przyjemna okolica. Często i tak liczą się oni z koniecznością modernizacji zaraz po zakupie.

— Dobra izolacja nie jest najważniejszym wyznacznikiem dla takich klientów. Oni „kupują oczami”, a oszczędność energii postrzegają w ramach ogólnego stanu technicznego budynku. Nie pytają więc szczególnie o to, jak dom jest ocieplony — mówi Kotrasiński.

Zupełnie inaczej podchodzą do sprawy nabywcy budynków komercyjnych — hal produkcyjnych, magazynów, biurowców.

— Dla nich liczy się kalkulacja kosztów. Kosztorys uwzględnia wszystkie opłaty eksploatacyjne, także i ogrzewanie. Decyzję podejmują ci, którzy będą w budynek taki inwestować. A zatem im bardziej energooszczędny, tym wyższa cena — przyznaje Tomasz Kotrasiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu