Lepsze dane z USA, dolar mocniejszy, ale…

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
opublikowano: 01-04-2011, 17:00

Dzisiejsza publikacja Departamentu Pracy USA wpisała się w oczekiwania rynku – odczyt przewyższył prognozy - w sektorach pozarolniczych przybyło w marcu 216 tys. miejsc pracy, a w prywatnym 230 tys.

Z kolei stopa bezrobocia obniżyła się do 8,8 proc. Nie są to jednak dane, które prowokowałyby do natychmiastowej dyskusji o ewentualnym skróceniu skali obecnego programu QE2, czy też ewentualności podwyższenia stóp procentowych za kilka miesięcy. Dają jednak dość dobre tło do spekulacji związanych z zaplanowanym na 27 kwietnia posiedzeniem FED, zwłaszcza, że tak jak wspominałem o tym już wcześniej, komunikat przyjmie formę prasowego briefingu. Stąd też obserwowane po publikacji umocnienie dolara nie dziwi, chociaż próba rozbudowania na tej podstawie większego ruchu może się nie udać - i to nie tylko dlatego, że ISM dla przemysłu już tak pozytywnie nie zaskoczył spadając do 61,2 proc. w marcu. W przyszłym tygodniu czeka nas wiele posiedzeń banków centralnych, stąd też uwaga przesunie się znów na te kraje, gdzie stopy procentowe mogą wzrosnąć prędzej, niż w USA – Australię, strefę euro i nawet Wielką Brytanię. I to niezależnie od bieżących problemów – napiętej sytuacji wokół Irlandii po kolejnej obniżce ratingu dla tego kraju przez agencję S&P i zasygnalizowania takiej możliwości przez Moody’s, czy też słabym danym makroekonomicznym z Wielkiej Brytanii (dzisiejszy spadek marcowego PMI dla przemysłu do 57,1 pkt.), które mogą oddalać termin zacieśnienia polityki przez Bank Anglii.

A co na złotym? Przed południem złoty tracił, co można było wiązać z wczorajszymi informacjami nt. prywatyzacji Enei, a także słowami jednego z członków FOMC, który zapowiedział podwyżki stóp procentowych w USA – o wystąpieniu Narayana Kocherlakoty z Minneapolis pisałem w porannym komentarzu. Później złoty nieznacznie odrobil straty w relacji do euro i franka (po południu kursy kształtowały się odpowiednio w okolicach 4,0340 zł i 3,0740 zł), ale utrzymał się powyżej poziomu 2,86 zł w przypadku dolara (stan z godz. 16:05). Wydaje się, że początek przyszłego tygodnia powinien przynieść dalszą poprawę nastrojów wokół naszej waluty w kontekście spodziewanej podwyżki stóp procentowych przez RPP w dniu 5 kwietnia. Niemniej decyzja ta nie wesprze naszej waluty na długo – w perspektywie całego kwietnia złoty pozostanie słaby.

EUR/USD: Popołudniowy spadek nieco naruszył widoczną linię trendu spadkowego wyrysowaną od szczytu z 22 marca, którą można zlokalizować w okolicach 1,41. Przetestowaliśmy okolice 1,4060, ale później rynek szybko zawrócił w górę, co sugeruje, że wsparcie na 1,41 nadal pracuje. To sugeruje, że w perspektywie poniedziałku-wtorku notowania powinny wracać w okolice 1,42. Ważny opór do sforsowania to rejon 1,4137-57.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane