Lepsze nastroje wśród firm

Dominika Masajło
opublikowano: 28-03-2017, 22:00

Przedsiębiorcy MSP lepiej niż w styczniu oceniają swoją kondycję biznesową — wynika z marcowego badania Pracodawców RP.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców (IOP) to comiesięczne badanie, w którym przedsiębiorcy oceniają obecny oraz przyszły klimat do prowadzenia biznesu. Wartość wskaźnika poniżej 100 pkt. oznacza jego pogorszenie, powyżej — polepszenie, zaś rezultat równy 100 pkt. świadczy o braku zmiany. Indeks stworzony został na podstawie wskaźnika IFO.

Wspomniany indeks składa się z dwóch głównych wskaźników.Pierwszy ocenia ogólną teraźniejszą sytuację biznesową, natomiast drugi ukazuje przewidywania przedsiębiorców dotyczące jej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Najnowsze wyniki ukazują polepszenie nastrojów w biznesie — oba wskaźniki w mijającym miesiącu zanotowały znaczny wzrost.

I tak w marcu wskaźnik bieżącej sytuacji poszybował w górę o 7,8 pkt. i tym samym przyjął wartość 95,9 pkt. (wobec 88,1 pkt. w styczniu). Po raz kolejny polepszyła się także prognoza sytuacji na kolejne sześć miesięcy — wzrosła ona z 100,3 pkt. w poprzednim miesiącu do 111,1 pkt. w marcu.

Według ekspertówkorzystne przewidywania na przyszłość wśród przedsiębiorców przekładają się na lepszą ocenę obecnej koniunktury gospodarczej. Warto dodać, że wskaźnik oceny bieżącego klimatu dla biznesu w mijającym miesiącu zanotował największy jednorazowy wzrost w historii badania, a więc od marca 2014 r., osiągając jednocześnie najwyższy poziom od sierpnia 2016 r.

Jednak relatywnie jest to wciąż niski poziom, co świadczy raczej o przewadze pesymistycznych nastrojów w firmach z sektora MSP. Natomiast marcowe oczekiwania na przyszłość wśród przedsiębiorców są najbardziej optymistyczne od października 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu