Lepsze otoczenie makro dla GPW

Tomasz Hońdo Quercus TFI
opublikowano: 23-08-2018, 06:39

Obserwujemy dalszą stopniową poprawę tzw. otoczenia makroekonomicznego.

Wskaźnik, z którym naszym zdaniem ceny akcji na GPW (szczególnie na tzw. szerokim rynku) są o wiele mocniej skorelowane niż np. z oficjalnymi danymi o PKB, kontynuuje odbicie z niskiego pułapu. Właśnie wspiął się do poziomu najwyższego od trzech miesięcy. Czyżby makroekonomiczne wahadło zaczynało odchylać się w drugą stronę?

Wskaźnik Citi Research pokazuje zagregowany kierunek zmian danych makro w strefie euro.

 

Teoretycznie powinien to być pozytywny sygnał dla polskich akcji, podobnie jak to było w poprzednich przypadkach (przełom 2014/2015, połowa 2016). Na razie jednak odbicie, szczególnie jeśli chodzi o kursy mniejszych spółek, przebiega opornie, na co wpływ mają inne czynniki takie jak umorzenia w polskich funduszach czy też "wpadki" wynikowe poszczególnych firm. Indeks sWIG80 balansuje tuż nad technicznym poziomem wsparcia.

 

Reasumując, według obserwowanego przez nas wskaźnika otoczenie makroekonomiczne w I połowie roku zdecydowanie nie sprzyjało polskim akcjom, ale to się stopniowo i konsekwentnie zmienia na plus. Oczywiście jest to tylko jeden (ale ważny) z czynników decydujących o koniunkturze na GPW.

 Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu