Lepszy wróbel w garści

Katarzyna Łasica
opublikowano: 31-05-2006, 00:00

Mittal Steel podtrzymał ofertę. Tym razem nie chce przejąć kontroli nad Arcelorem, ale uzyskać jakikolwiek na niego wpływ.

Mittal Steel, największy na świecie producent stali, nie zamierza kapitulować w grze o Arcelora. Tym razem jednak ograniczył apetyt, wychodząc z założenia, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Już nie chodzi o przejęcie kontroli nad europejską spółką, ale zdobycie istotnego udziału w jej akcjonariacie. Oferta indyjskiego potentata nadal warta jest 25,8 mld EUR. Arcelor, który chciał za wszelką cenę obronić się przed wrogim przejęciem, jest gotowy ją rozważyć.

Nie wiadomo jednak, co z tego wyniknie, ponieważ pod koniec ubiegłego tygodnia Arcelor ogłosił plany konsolidacji z rosyjskim Siewierstalem, by w ten sposób oddalić groźbę przejęcia przez Mittal Steel. Po połączeniu powstałby największy na świecie koncern stalowy, którego roczne obroty wynosiłyby 46 mld EUR.

Zarząd Mittal Steel jest jednak dobrej myśli. We wczorajszym wywiadzie dla niemieckiego „Financial Times” Roeland Baan, szef europejskiej części koncernu, potwierdził, że wezwanie na pakiet akcji Arcelora jest w dalszym ciągu aktualne.

— Może nawet dojść do takiej sytuacji, że będziemy mieć 40 proc. udziałów połączonych już Arcelora i Siewierstalu. Z ponad 20-procentowym pakietem akcji Arcelora będziemy mogli zwoływać walne zgromadzenie akcjonariuszy. To daje nam duże możliwości i wolimy raczej mieć taki wpływ niż żaden — mówi Roeland Baan.

Mittal Steel oskarżył również zarząd Arcelora o niereprezentowanie interesów udziałowców i kierowanie się „egoistycznymi motywami”. Jest przekonany, że akcjonariusze Arcelora chętnie sprzedaliby papiery ich koncernowi. Hinduski potentat stalowy zaoferował przed tygodniem 37,74 EUR za akcję Arcelora. Daje to wycenę spółki na poziomie 25,8 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane