Czytasz dzięki

Lepszy zarząd to wyższa wycena

Jacek Iskra
opublikowano: 20-04-2012, 00:00

Sprawne kierownictwo może podnieść w oczach analityków wycenę firmy nawet o 16 proc. — wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.

Raport firmy doradczej powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 400 analityków banków inwestycyjnych, inwestorów private equity oraz specjalistów z funduszy hedgingowych w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach, Japonii i Brazylii. Jak wynika z opracowania, jeśli specjaliści uważali, że firma jest sprawnie zarządzana, podnosili wycenę średnio o blisko 16 proc. Gdy natomiast dostrzegali mankamenty w sposobie kierowania przedsiębiorstwem, obniżali szacunkową wartość firmy przeciętnie o 20 proc. Niektórzy analitycy stwierdzali nawet, że wątpliwości dotyczące jakości zarządzania byłyby dla nich wystarczającym powodem do zaniechania inwestowania w firmę.

— Nasza analiza wskazuje, że sprawne zarządzanie i efektywnakadra kierownicza ma duże przełożenie na wartość firmy, niezależnie od regionu geograficznego, w którym przedsiębiorstwo prowadzi działalność. Jest to szczególnie istotne w mniejszych oraz rozwijających się firmach. Wynika to z większego poziomu ryzyka, który towarzyszy biznesowi w jego początkowych stadiach — mówi Magdalena Jończak, dyrektor w dziale konsultingu Deloitte.

Niestety, firma nie objęła badaniami polskiego rynku. „PB” sprawdził natomiast, jak zachowują się kursy akcji spółek, które w najnowszym rankingu „Giełdowa Spółka Roku 2011”, przygotowanym przez TNS Pentor, rynkowi eksperci ocenili najwyżej w kategorii „kompetencje zarządu”. Wśród spółek z pierwszej dziesiątki aż siedem przez ostatni rok zachowywało się lepiej niż rynek, mierzony zmianą WIG. Najlepiej wypadło LPP (+34 proc.), a indeks wyraźnie pobiły też Cinema City, Wawel i Cyfrowy Polsat. Najgorszą stopę zwrotu osiągnął... lider zestawienia, GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane