Leśnicy dostaną pieniądze za linie energetyczne w lasach

Polska Agencja Prasowa SA
23-08-2005, 19:31

Podpisana we wtorek w Warszawie umowa między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, a Państwowym Gospodarstwem Leśnym "Lasy Państwowe" wprowadza notarialną opłatę za korzystanie przez energetyków z terenów leśnych i umożliwia zlecanie nadleśnictwom usuwania drzew i krzewów spod pasów energetycznych.

Podpisana we wtorek w Warszawie umowa między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, a Państwowym Gospodarstwem Leśnym "Lasy Państwowe" wprowadza notarialną opłatę za korzystanie przez energetyków z terenów leśnych i umożliwia zlecanie nadleśnictwom usuwania drzew i krzewów spod pasów energetycznych.

    Umowę podpisali dyrektor generalny Lasów Janusz Dawidziuk i prezes PSE Stanisław Dobrzański. Zakłada ona ustanowienie służebności gruntowej Lasów wobec PSE w stosunku do terenów leśnych, przez które przebiegają linie energetyczne.

    Lasy Państwowe umożliwią służbom energetycznym dostęp i dojazd do sieci w związku z eksploatacją, konserwacją, przebudową i remontami urządzeń PSE na terenach leśnych oraz oczyszczaniem z krzewów i drzew tych terenów. Za zgodę na wstęp do lasu dla czynności związanych z eksploatacją i utrzymaniem linii Lasy uzyskają corocznie negocjowaną notarialną opłatę.

    PSE będzie też mogła podpisać umowy z nadleśnictwami, by to one dbały o pasy pod liniami energetycznymi. Umowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2006 r. i jeśli nie zostanie przedłużona, wygaśnie po 40 latach. Stawka za służebność gruntową na rzecz PSE będzie corocznie waloryzowana, w zależności od wzrostu stawek podatku od nieruchomości.

    W całym kraju pod liniami energetycznymi jest 3 tys. 280 ha terenów leśnych. Jeśli leśnikom udałoby się wynegocjować stawkę ponad 10 gr za metr kwadratowy rocznej opłaty, oznaczałoby to ok. 4 mln zł wpływów do kasy Lasów rocznie.

    Według rzecznika LP Piotra Pukosa, umowa ureguluje wieloletnie nieporozumienia dotyczące wykorzystywania gruntów przez jakie przebiegają linie energetyczne i uściśli zasady wspólnych kontaktów między PSE i Lasami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Leśnicy dostaną pieniądze za linie energetyczne w lasach