Letwin: złoto będzie raczej drożało niż taniało

opublikowano: 05-04-2018, 10:06
aktualizacja: 05-04-2018, 10:07

Cena złota będzie rosła, bo słabo jest z jego poszukiwaniem, a branża nie jest w stanie odtwarzać rezerw, które wydobywa, twierdzi Stephen Letwin, prezes Iamgold Corp.

- Cena złota ma dużo większe prawdopodobieństwo marszu na północ niż na południe – powiedział Letwin podczas konferencji spółek górniczych w Hongkongu. – Działam w tym od dawna. Kiedy jesteś w branży, która nie odtwarza tego co produkuje, ostatecznie cena musi iść w górę – dodał.

Zobacz więcej

Złoto; fot. Bloomberg

Kanadyjska spółka, którą kieruje Letwin, chce zwiększyć produkcję z ok. 875 tys. uncji złota obecnie do 1,35 mln uncji za cztery lata. Chce to zrobić dzięki eksploracji terenów położonych w pobliżu obecnie posiadanych kopalni, ujawnił prezes.

Finansowana przez producentów złota World Gold Council szacuje, że globalna podaż złota ma już historyczny szczyt za sobą. W tym tygodniu Frank Holmes, prezes U.S. Global Investors Inc. powiedział, że stało się to w ubiegłym roku lub obecnym. Holmes prognozuje, że skutkiem tej sytuacji będzie wzrost ceny złota do 1500 USD za uncję do końca roku. Obecnie wynosi kurs uncji złota na rynku spot spada o 0,5 proc. do 1326,97 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu