Lewandowski: nie skorzystamy w pełni z wejścia do UE

opublikowano: 14-01-2003, 12:52

Wadliwy system finansów publicznych spowoduje, że Polska nie w pełni skorzysta z członkostwa w Unii Europejskiej, uważa Janusz Lewandowski, poseł Platformy Obywatelskiej. W jego ocenie, budżet na 2003 rok jest pod tym względem ‘zmarnowaną szansą’.

- Wchodzimy do UE ze źle zbudowanym systemem finansów publicznych, który na pewno utrudni nam czerpanie korzyści z członkostwa. Aby umiejętnie w sposób irlandzki wyciągnąć korzyści z członkostwa, czy też pieniądze z kieszeni europejskiego podatnika to trzeba mieć przygotowany system finansów publicznych – powiedział Lewandowski.

Jak podkreślił, strukturalną wadą systemu finansów publicznych są tzw. wydatki sztywne, z natury rozproszone i trudne do skontrolowania. Lewandowski twierdzi, że brak działań w kierunku poprawy obecnej sytuacji spowoduje, że Polska będzie miała kłopoty ze zgromadzeniem środków własnych niezbędnych do współfinansowania unijnych projektów.

Lewandowski uznał za błąd tegorocznego budżetu odejście od tzw. reguły Belki. Określała ona tempo wzrostu wydatków. Miały być one zwiększane co rok o wysokość inflacji plus 1 proc. Według Lewandowskiego, rezygnacja z tego rozwiązania oznacza, że „będziemy mieli ogromne kłopoty z upilnowaniem wydatków, przede wszystkim sztywnych i tym samym znalezienie środków budżetowych na współfinansowanie projektów modernizacyjnych, zasilanie funduszy strukturalnych i spójnościowych”.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu