Lewenstein: W latach 2016-2017 w Polsce może zacząć brakować energii

PAP
opublikowano: 07-02-2011, 16:47

W Polsce w latach 2016-2017 może zacząć brakować energii elektrycznej - powiedział w poniedziałek na konferencji "Polska a światowy rynek gazu" w Warszawie dyrektor ds. strategii Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Marcin Lewenstein.

Lewenstein uważa, że wraz ze wzrostem gospodarczym w Polsce będzie rósł popyt na energię elektryczną. Dodał, że zużycie energii elektrycznej na mieszańca naszego kraju należy do najniższych w Europie, jednak - jego zdaniem - wraz ze wzrostem poziomu życia w Polsce różnica pomiędzy zużyciem energii u nas i na zachodzie będzie się zmniejszać.

Wskazał też na przestarzałą infrastrukturę energetyczną. "23 proc. polskich aktywów wytwórczych (elektroenergetycznych - PAP) ma już ponad 40 lat. Jeśli dołożymy do tego te między 30. a 40. rokiem życia to widać, że ponad 60 proc. to dość wiekowe obiekty, których sprawność (...) i niezawodność energetyczna może pozostawiać wiele do życzenia" - powiedział.

"Wywodzę z tego, że przecięcie linii popytu i podaży może nastąpić w latach 2016 - 2017. (...) To będzie oczywiście zależało od darmowych uprawnień do emisji CO2 i od kwestii związanych z systemem handlu emisjami" - powiedział. Jego zdaniem, gracze rynkowi dostrzegają ten problem i coraz częściej mówią o inwestycjach.

"Problem polega na tym, że większość tych inwestycji (...) to papierowe tygrysy - w tym sensie, że sporo się o nich mówi, dużo się planuje, ale nie wszystkie z tych zamierzeń nabierają kształtów" - powiedział. Lewenstein ma jednak nadzieję, że część z tych inwestycji będzie zrealizowana. Wymienił m.in. inwestycję w rejonie Włocławka, gdzie - jego zdaniem - jedną elektrownię zbudują francuski GDF lub PKN Orlen. "Mam nadzieję, że w Polsce powstaną 3-4 elektrownie 400-megawatowe do roku 2015 r." - zaznaczył.

Lewenstein uważa jednak, że w przyszłym bilansie energetycznym Polski gaz nie będzie miał dominującego znaczenia z uwagi na rozwój odnawialnych źródeł energii i planowanej przez rząd budowy elektrowni atomowej. "To nie pozwoli na bardzo duże wejście w energetykę gazową" - zaznaczył. Dodał jednak, że spodziewa się większej roli gazu w produkcji ciepła.

"Mamy nadzieję, że w podobny sposób do tej tematyki będą podchodzili decydenci i że uwzględnią korzyści płynące ze zwiększenia roli gazu jako paliwa dla elektrociepłowni" - zaznaczył. Podkreślił również, że spośród paliw kopalnych gaz odznacza się najmniejszą emisją CO2, a technologia jest tańsza od tej stosowanej w przypadku węgla.

Lewenstein mówił też, że wraz z otwieraniem i liberalizacją rynku pozycja PGNiG będzie słabnąć, dlatego - poszukując możliwości dalszego rozwoju - spółka zdecydowała się też zająć produkcją energii elektrycznej oraz ciepła z gazu. Dodał, że rozwój energetyki opartej na gazie będzie miał dla spółki pozytywne efekty, bo zyska ona nowych odbiorców.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane