Lewiatan: Bezrobocie spadnie, zatrudnienie wzrośnie

PKPP Lewiatan
opublikowano: 27-04-2011, 13:54

Pod koniec marca br. bezrobocie wyniosło 13,1 proc. i było o 0,1 pkt proc. niższe niż w lutym – podał GUS. „W kwietniu sytuacja na rynku pracy powinna być już zacznie lepsza. Zatrudnienie wzrośnie w  całym 2011 roku, a bezrobocie spadnie do 10,5 proc.” – mówi dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

„Wolny spadek bezrobocia w marcu, zaledwie o 0,1 pkt proc., ma silne uwarunkowania  sezonowe. Późna wiosna i święta opóźniły wzrost zapotrzebowania na pracowników w takich branżach jak rolnictwo, ogrodnictwo, gastronomia, turystyka,  handel, budownictwo czy infrastruktura. Dane kwietniowe powinny nas już zaskoczyć  pozytywnie. Zatrudnienie powinno wrosnąć w całym 2011 r., a bezrobocie może spaść do 10,5 proc.

Rośnie produkcja i zatrudnienie, ale także wydajność. Wzrost wydajności o 6,1 proc.  w I kwartale po długim weekendzie styczniowym  i sezonowych spadkach produkcji w okresie zimowym to dobra wiadomość. Wpłynie to na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.  Jeśli  tego dobrego wyniku nie popsuje zbyt duża presja płacowa to zatrudnienie będzie coraz wyższe. Płace będą rosły szybciej niż w 2010 roku, na poziomie 4,5 - 5,5 proc., choć w niektórych branżach i regionach, zwłaszcza na zachodzie Polski presja na wzrost płac może być bardziej odczuwalna, m.in. jako efekt regionalny otwarcia niemieckiego rynku pracy.

Skuteczną metodą ograniczania negatywnego wpływu presji płacowej na konkurencyjność firm jest rozwój proefektywnościowych systemów wynagrodzeń. Jeśli wyższe płace będą powiązane ze wzrostem wydajności  nie wpłynie to negatywnie na konkurencyjność przedsiębiorstw” – dodaje dr Jacek Męcina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PKPP Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu