Lewiatan: inflacja spada, podwyżki stóp procentowych nie będzie

  • PAP
opublikowano: 04-01-2019, 12:17

Mimo spadającej od kilku miesięcy inflacji i nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, trudno spodziewać się w najbliższym czasie zmiany stóp procentowych, uważa ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentujący dane o inflacji w grudniu ub.r.

Inflacja CPI YoY w Polsce przez ostatnie 10 lat
Zobacz więcej

Inflacja CPI YoY w Polsce przez ostatnie 10 lat


Zgodnie z piątkowym tzw. szacunkiem flash ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2018 r. wzrosły o 1,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się (wobec odpowiednio 1,3 proc. rdr i 0,0 proc. mdm w listopadzie ub.r.) Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w grudniu wzrosły rdr o 1,2 proc., a mdm się nie zmieniły

"W świetle opublikowanego dzisiaj przez GUS szybkiego szacunku inflacji, w grudniu 2018 ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,1 proc. w relacji do grudnia 2017 i pozostały na niezmienionym poziomie względem listopada 2018. Jest to kontynuacja trendu spadkowego od sierpnia. Systematycznie oddalamy się od celu inflacyjnego, a od listopada nie mieścimy się również w dopuszczalnym paśmie odchyleń (2,5 proc. +/-1 pkt proc.)" - napisała Buchholtz w piątkowym komentarzu przesłanym PAP.

Zdaniem ekspertki "daje to podstawę do podnoszenia stóp procentowych", "ale wydaje się to mało prawdopodobne". "Po pierwsze, presja popytowa nie jest widoczna. Po drugie, na początku stycznia nadal nie wiadomo jak kształtować się będą ceny energii dla gospodarstw domowych, co znajdzie przełożenie na wiele kategorii w koszyku dóbr"- czytamy.

Według Buchholtz "scenariusz, w którym konsumenci finansują wzrosty cen, jest wciąż na stole". "Jego realizacja powinna szybko przywrócić inflację do poziomów bliższych celowi określonemu przez Radę Polityki Pieniężnej" - podkreśliła ekspertka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu