Lewiatan o utrzymaniu wzrostu gospodarczego w 2007 r.

opublikowano: 28-03-2007, 14:17

Wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy, obniżenie kosztów pozapłacowych oraz zwiększenie zakresu swobody działalności gospodarczej pozwoli utrzymać w 2007 roku wzrost gospodarzy w Polsce - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

W zaprezentowanym w środę opracowaniu "Rok 2006 był rekordowy dla polskich firm. A co dalej?" Konfederacja podkreśla, że wszyscy pasjonują się doskonałymi wynikami polskiej gospodarki w 2006 r. Mało kto - zdaniem ekspertów - wskazuje prawdziwych autorów tego sukcesu, czyli przedsiębiorstwa, które wytwarzają 70 proc. PKB.

"Dziś w strategicznym interesie Polski jest wykorzystanie wzrostu gospodarczego do zmniejszenia deficytu budżetowego i długu publicznego oraz do reformy finansów publicznych. Tylko w ten sposób można zapewnić stabilne podstawy dalszego wzrostu gospodarczego" - uważają ekonomiści.

Eksperci z Lewiatana podkreślają też, że kluczowe znaczenie dla utrzymania wzrostu gospodarczego będą miały trzy sprawy. Po pierwsze, trudno będzie utrzymać wzrost kosztów w odpowiedniej relacji do wzrostu przychodów, ponieważ sytuacja na rynku pracy jest - zdaniem Konfederacji - coraz trudniejsza. "A to oznacza, że przedsiębiorstwa muszą się liczyć z koniecznością oferowania wyższego od planowanego, powiązanego ze wzrostem wydajności pracy, wzrostu wynagrodzeń" - oceniają eksperci.

Po drugie, będzie trudno wykorzystać szanse tkwiące w rosnącym popycie krajowym, gdy nie będzie pracowników. Konfederacja uważa, że mimo ciągle wysokiego poziomu bezrobocia trudno jest wśród osób bezrobotnych znaleźć pracowników ze względu na brak lub niski poziom ich kwalifikacji. W tym kontekście bardzo istotne jest również otwarcie rynków pracy w krajach unijnych.

Według danych GUS bezrobocie na koniec lutego 2007 roku spadło do 14,9 proc. z 15,1 proc. w styczniu.

Po trzecie, mimo stabilizacji cen ropy na rynkach światowych i pozytywnych przewidywań co do ich kształtowania się w 2007 r., ryzyko ponownego wzrostu cen jest bardzo duże, co tym razem może mieć już wpływ na polską gospodarkę, bo amortyzacja ze strony kursu złotego do euro i dolara nie będzie już tak skuteczna - ocenia PKPP Lewiatan.(PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lewiatan o utrzymaniu wzrostu gospodarczego w 2007 r.