Lewiatan: projekt nowelizacji o planowaniu przestrzennym nie przyspieszy inwestycji

30-05-2007, 18:50

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i  zagospodarowaniu przestrzennym nie przyspieszy inwestycji w naszym kraju - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" - Jeremi Mordasewicz. Dodał, że projekt nie zmusza gmin do tworzenia planów zagospodarowania.

Celem projektu - przyjętego na początku maja przez rząd - jest zwiększenie pokrycia Polski planami zagospodarowania przestrzennego.

"Jeżeli brakuje planów zagospodarowania przestrzennego, nie ma możliwości harmonijnego rozwoju miast. Bez planów trudno rozwijać infrastrukturę, a uzyskanie pozwolenia na budowę pochłania nawet kilka lat" - powiedział w środę PAP Mordasewicz.

Podkreślił, że prywatni inwestorzy i przedsiębiorcy oczekiwali od rządu, że gminy zostaną zobowiązane do pokrycia wszystkich swoich terenów planami. "Projekt takiego obowiązku nie przewiduje. Nadal gminy będą mogły tworzyć cząstkowe plany przestrzenne. To oznacza, że duże tereny gmin mogą pozostać bez planów, a inwestorzy nadal będą mieć problem z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę" - uważa Mordasewicz.

Jego zdaniem, "w przypadku braku planów, kupno ziemi wiąże się z ryzykiem, bo nie wiadomo kiedy i co będzie można na niej wybudować".

Ekspert powiedział, że "projekt koncentruje się na realizacji inwestycji publicznych o charakterze ponadregionalnym". Ma on ułatwić np. przeprowadzenie autostrady czy obwodnicy. Natomiast inwestorom prywatnym przyniesie niewiele korzyści.

Według Mordasewicza, gmina powinna być karana, jeżeli nie wywiąże się z obowiązku planistycznego.

Poinformował, że w Warszawie tereny przeznaczone pod zabudowę mają plany zagospodarowania przestrzennego tylko w 15 proc. W innych miastach Polski jest podobnie.

Jego zdaniem, potrzebna jest kompleksowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lewiatan: projekt nowelizacji o planowaniu przestrzennym nie przyspieszy inwestycji