Lewiatan skarży rząd za zmiany w OFE

  • Jacek Kowalczyk
19-02-2014, 00:00

Wniosek prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego był zbyt łagodny i dziurawy — uznali pracodawcy. Chcą napisać własny.

Szykuje się pierwsza prywatna skarga do Trybunału Konstytucyjnego (TK) na zmiany w systemie emerytalnym. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że reforma została przyjęta niezgodnie z prawem i narusza w wielu miejscach konstytucję. — Jesteśmy w trakcie przygotowywania wniosku do TK w tej sprawie. Chcemy go złożyć na początku marca — mówi Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.

Łatanie dziur

W trybunale czeka już jeden wniosek, przesłany 31 stycznia przez kancelarię prezydenta. Według Lewiatana, skarga ta jest jednak zbyt łagodna. Prezydenccy prawnicy wskazali tylko niektóre obszary naruszenia konstytucji, a wiele ważnych uchybień pominęli lub przeoczyli. To ważne, bo TK może zajmować się tylko kwestiami, które uwzględniono w skardze.

— Przy starzejącym się społeczeństwie system emerytalny potrzebuje filaru kapitałowego. Bez niego prędzej czy później czeka nas albo obniżka emerytur, albo podwyżka podatków. Oba scenariusze są złe dla gospodarki — przekonuje Jeremi Mordasewicz. Lewiatan zlecił kancelarii Domański Zakrzewski Palinka (DZP) analizę prawną na temat zgodności ustawy o zmianach w OFE z konstytucją. Według tej analizy, rządowa reforma w sześciu odrębnych obszarach narusza ustawę zasadniczą.

— Ustawa o zmianach w OFE jest jaskrawym przykładem psucia standardów stanowienia prawa w Polsce. Jeszcze na etapie prac rządowych państwowe instytucje zgłosiły 73 zarzuty dotyczące niekonstytucyjności. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem — mówi Tomasz Zalasiński, radca prawny DZP.

Udawana demokracja

Według autorów raportu, sam proces uchwalania ustawy był niezgodny z prawem, a to wystarczający powód, aby unieważnić reformę.

— Na etapie prac parlamentarnych w kilku miejscach dopuszczono się złamania podstawowych zasad prawodawstwa. Posłowie nie mogli np. zgłaszać poprawek po drugim czytaniu — mówi Tomasz Zalasiński.

Zdaniem DZP oraz części konstytucjonalistów, rząd załamał też przepisy dotyczące konsultacji społecznych. — W trakcie procesu legislacyjnego projekt ustawy był wielokrotnie zmieniany. Ponadto już na starcie konsultacji skutki reformy były wpisane do budżetu. Cała debata była więc pozorna — mówi prof. Bogusław Banaszak, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto właściwie wszystkie główne postanowienia reformy — zdaniem autorów raportu — naruszają konstytucję, każde w kilku miejscach.

Na przykład umorzenie obligacji łamie zasadę ochrony własności, zasadę swobody działalności gospodarczej, zasadę zaufania obywateli do państwa, ochronę praw nabytych i zasadę równości. Liczne zastrzeżenia budzą także tzw. suwak (przekazywanie aktywów z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą), zakaz reklamy OFE, automatyczne przenoszenie klientów OFE do ZUS (jeśli nie złożą odpowiedniej deklaracji) oraz nakaz inwestowania w akcje.

— TK czasem przymykał już oko na drobne naruszeniekonstytucji, uznając, że dobro budżetu jest ważniejsze. W przypadku ustawy o OFE skala tych naruszeń jest jednak tak duża, że TK jej nie zaakceptuje — uważa prof. Aleksander Chłopecki z Instytutu Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Teoretycznie TK może uznać, że emerytury nie są domeną Lewiatana i odrzucić skargę. Właśnie „brakiem legitymacji” trybunał tłumaczył w 2006 r. odrzucenie wniosku Lewiatana, kiedy ten skarżył się na emerytury górnicze. Tym razem legitymacja organizacji jest jednak bardziej przekonująca. Po pierwsze, do Lewiatana należą firmy zarządzające OFE. Po drugie, nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy są członkami OFE i ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lewiatan skarży rząd za zmiany w OFE