Lewiatan: środowa decyzja RPP “ma opóźniony zapłon”.

  • DI
opublikowano: 03-11-2021, 17:09

Rada Polityki Pieniężnej drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła podwyżkami stóp, pisze w komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

W środę RPP podwyższyła referencyjną stopę procentową z 0,5 proc. do 1,25 proc.

fot. Jaap Arriens/NurPhoto/FORUM
fot. Jaap Arriens/NurPhoto/FORUM

Zielonka podkreśla, że RPP ponownie zaskoczyła podwyżkami stóp.

– Pierwsze zaskoczenie było przed miesiącem, gdy w ogóle zdecydowała się na podwyższenie stopy referencyjnej o 40 pkt bazowych, mimo dość wtedy twardego stanowiska prezesa NBP o konieczności przeczekania wysokiej inflacji. Dziś z kolei RPP pokazała jastrzębie nastawienie zaskakując rynek wzrostem stopy referencyjnej o 75 pkt bazowych - napisał w komentarzu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan przypominając, że rynki oczekiwały wzrostu, ale niższego, o 50 pkt bazowych.

Zielonka zwraca uwagę, że po decyzji RPP stopy procentowe zbliżyły się do przed pandemicznego poziomu 1,5 proc.

– Niewykluczone, że jastrzębie na kolejnych posiedzeniach będą nadal dominować i w niedługim czasie stopy osiągną poziom 2,5 proc. Miałoby to uzasadnienie ponieważ za chwilę Polski Ład wprowadzi kolejną silną presję inflacyjną, poprzez wzrost wynagrodzeń Polek i Polaków. A co za tym idzie będziemy coraz bliżej spirali płacowo-cenowej, której zgodnie ze słowami prezesa NBP, bank centralny się obawia - uważa ekonomista.

Według Zielonki, środowa decyzja RPP przeciwdziałania wysokiej inflacji “ma opóźniony zapłon”.

– Innymi słowy dzisiejsze studzenie gospodarki będzie widoczne dopiero w perspektywie dwóch kwartałów. Oznacza to, że obecnie Polacy idąc do sklepu będą nadal płacić coraz więcej za wiele produktów, ponieważ w krótkiej perspektywie nie jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać wzrostowi cen. Teraz dodatkowo portfele obywateli i przedsiębiorców będą uszczuplane wyższą ratą od zaciągniętych wcześniej kredytów. Dla kredytu o wartości 350 tys. zł, udzielonego na 35 lat, miesięczna rata wzrośnie o blisko 200 zł - wskazał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane