Lewiatan: stopa bezrobocia może spaść poniżej 6 proc.

  • PAP
opublikowano: 23-03-2018, 14:20
aktualizacja: 23-03-2018, 14:23

Niewykluczone, że pod koniec tegorocznych wakacji stopa bezrobocia spadnie poniżej 6 proc., uważa Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

"W najbliższych miesiącach sytuacja pracowników powinna się poprawiać. Ofert pracy będzie przybywać. Popyt na pracę będzie się zwiększał. Po rozpoczęciu prac sezonowych, np. w budownictwie, rolnictwie możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia. Niewykluczone, że już pod koniec wakacji doczekamy się bezrobocia poniżej 6 proc." - powiedziała Fedorczuk, cytowana w piątkowym komunikacie.

Jak podał w piątek GUS, stopa bezrobocia w lutym tego roku wyniosła 6,8 proc., wobec 6,9 proc. w styczniu.

Zdaniem Fedorczuk trwa dobra koniunktura na rynku pracy. W wielu branżach mamy już do czynienia z rynkiem pracownika. Praca czeka na chętnych, a w ofertach zatrudnienia możemy przebierać.

"Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie jest tak +różowo". Nadal są jeszcze takie miejsca w Polsce, gdzie bezrobocie jest dwucyfrowe" - zaznaczyła ekspertka.

Przypomniała, że pracodawcy od wielu miesięcy zgłaszają problemy z pozyskaniem nowych pracowników, co może stanowić istotną barierę rozwoju przedsiębiorstw. Zaniepokojenie może budzić zmniejszająca się liczba osób aktywnych zawodowo.

W ocenie Fedorczuk w sytuacji utrzymującego się wysokiego zapotrzebowania na pracowników, konieczne są skuteczne programy aktywizujące długotrwale bezrobotnych oraz rozwiązania służące podejmowaniu zatrudnienia przez osoby bierne zawodowo.

"Warto także pomyśleć o zmianach w polityce migracyjnej, zatrudnianiu cudzoziemców. Gospodarka szybko się rozwija, firmy mają zamówienia i poszukują pracowników. Zresztą rząd zapowiada już ułatwienia w zatrudnianiu imigrantów ze Wschodu, aby ich przekonać do dłuższego pobytu w naszym kraju, ale też zastanawia się jak zachęcić Polaków, którzy wyjechali na Zachód, do powrotu" - wskazała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu